Wpis z mikrobloga

Pytam wykopowych ekspertów:
Czy zakup mieszkania teraz z wkładem własnym i na kredyt to dobry pomysł w świetle nadchodzących zmian które proponuje partia rządząca?
Jak Kaśka dostanie od państwa "wkład własny" i redukcję kredytu za kaszojada to ceny za m2 polecą w górę prawda?
Inflacja nas zje
#nowylad #mieszkanie #kredyt #ekonomia
  • 10
  • Odpowiedz
@imb_: z jednej strony teraz kupisz taniej ale jak podskoczy inflacja to i raty urosną, z drugiej później kupisz drożej a inflacja i tak podskoczy i zapłacisz wyższe raty czyli z prostej analizy tego co napisałeś wynika że lepiej teraz, chyba że liczysz na dopłaty
  • Odpowiedz
@imb_: każdy rabin ma swoją interpretację ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1) będzie jakiś limit ceny za m2 narzucony przez rząd i deweloperzy będą starali się dostosować żeby móc sprzedać jak najwięcej nie koniecznie po najwyższej marży -> ceny spadną
2) skoro rząd dopłaca to ceny pójdą w górę o dopłatę rządu -> ceny wzrosną
3) Inflacja i tak spowoduje wzrost cen, do tego cena remontu pójdzie w
  • Odpowiedz
@darek-jg: Nie liczę na dopłaty. Z tego co kumam w Polsce brakuje mieszkań, a nie na odwrót, więc gdy ludzie będą mieli kasę od rządu na kupno mieszkania to cenki w górę bo popyt>podaż.
  • Odpowiedz
@imb_: A i jeszcze niskie stopy procentowe - ich wzrost (możliwe już w przyszłym roku) spowoduje że mniej ludzi będzie stać na kredyt a zmniejszenie popytu może spowodować spadek cen
  • Odpowiedz
@SebX: Czy jak cena za metr będzie limitowana to nie spowoduje to wysrywu malutkich mieszkań? Im większe tym zwykle mniej się płaci za metr więc będą jechać masowo tak żeby kasować jak najwięcej. W sumie to teraz i tak najwięcej jest mieszkań w okolicach 30-50m
  • Odpowiedz
@imb_: Mieszkanie 30-50m2 to przy obecnych standardach mieszkanie dla singla/pary więc tutaj będzie ciężko o dopłaty na dziecko, z drugiej strony właśnie takie mieszkania są kupowane inwestycyjnie. Ogólnie to ciężko powiedzieć ze cena spadnie/wzrośnie. Jest wiele czynników i ciężko określić ich wypadkowy wpływ (zabrzmiałem jak Hołownia xD)
  • Odpowiedz
@imb_: Ja Ci powiem tylko tyle, że też jestem na etapie kupna mieszkania i same zapowiedzi PiSu spowodowały wzrost ceny mieszkania na które mam wstępną rezerwację o około 25 tysięcy. Aż strach co będzie jak zaczną dopłacać ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@imb_: pieniądze obecnie to tylko cyferki, już od dawna nie mają pokrycia w złocie. Dlatego ważne jest nie ile masz kasy, ale jaki procent Twoich zarobków pochłonie kredyt. W dużym uproszczeniu - banki dają kredyty tym, którzy mają stałe źródło dochodu i rata nie przewyższy 60 proc. tego źródła. Dlatego policz sobie swój procent i zdecyduj czy Ci się teraz opłaca.

Gwarancja bankowa, o której mówisz to nie jest danie komuś
  • Odpowiedz