Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 5563
Budżetówka co roku dostaje 13 pensje, górnicy 13 i 14, emeryci też 13 i 14.

Za to ja sobie obliczyłem moją sytuację po wprowadzeniu #nowylad i mi wyszło, że też dostanę 13. Tylko, że ta 13 będzie w formie podatku do zapłacenia, który rocznie wyniesie prawie tyle, ile zarabiam miesięcznie.

Tak więc właśnie się dowiedziałem, że za niedługo będę otrzymywał tylko 11 wypłat rocznie. No ale bynajmniej na bombelki dali.

#bekazpisu
  • 159
@smyl: są dwie sprawy. Składa zdrowotna przestaje być ryczałtem i po prostu jest procentowa naliczona a od dochodu pomniejszonego o ubezpieczenie społeczne. Czyli mamy tutaj 9%. Druga rzecz to odliczenie od podatku. Wcześniej te 3 stówki mogłeś odliczyć od podatku do zapłacenia a teraz już nie, w efekcie wzrośnie jest sam podatek do zapłacenia więc obciążenie podatkowe rośnie o więcej niż tylko 9%
Wcześniej te 3 stówki mogłeś odliczyć od podatku do zapłacenia a teraz już nie, w efekcie wzrośnie jest sam podatek do zapłacenia więc obciążenie podatkowe rośnie o więcej niż tylko 9%


@pudelko_zapalek_zlych: weź się zatrzymaj na chwilę nad tym zdaniem, proszę xd

Hipotetyczna sytuacja:
a) płaciłeś 100zł i mogłeś odliczyć 100zł. Koszt: zero
b) płacisz 200zł, nie możesz nic odliczyć. Koszt: 200zł

Czy obciążenia wzrosły o 300zł?
a tak w ogóle to mi inflacja zje w tym roku zje 1,5 wypłaty z oszczędności ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@kinson: albo masz zajebiste oszczędności.... albo niską pensję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@hipodrom: tylko wiesz, że te 9 procent dla przedsiębiorców było liczone od 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. I po reformie jak ktoś zarabia 15000 zł, to tej składki zapłaci co miesiąc 1350 zł, co rocznie daje 16200, do tej pory płacił 4581,72 z czego mógł odliczyć 3726,94 czyi realnie zapłacił 855 zł w roku. Jednym słowem na samych składkach zdrowotnych będziesz stratny 15345 zł. A mowa tu tylko o