Wpis z mikrobloga

Inflacja jako czynnik korzystny przy kredycie hipotecznym. Co dalej ze stopami procentowymi i jakie są najbardziej prawdopodobne scenariusze?

Wraz z rozwojem gospodarczym zmieniały się stopy procentowe. Ich istota, wpływ na gospodarkę i specyfika zmienia się w zależności od wielkości PKB. Cykle zmienności stóp procentowych stają się coraz bardziej wypłaszczone, co przedstawia wykres. Jednym z głównym zadań stóp procentowych jest możliwość wpływania na siłę waluty, poziom konsumpcji oraz inflację. Ta ostatnia jest bezpośrednio powiązana z kredytem hipotecznym. Rata którą spłacamy obciąża nas w różnym stopniu. Wraz za wzrostem inflacji powinien podążać wzrost wynagrodzeń co sprawia, że rata kredytowa stanowi proporcjonalnie mniejsze obciążenie. Kredyt coraz bardziej się opłaca, przy założeniu, że nie zmieniła się rata.

Inflacja jest zjawiskiem które aktualnie obserwujemy. Wielu z was wysuwa pochopne wnioski. Mówiąc, że inflacja spowodowana jest głównie niskimi stopami procentowymi, że skoro inflacja jest wysoka podniesienie stóp procentowych też musi być analogicznie wysokie. To błędne myślenie. Zupełnie nie uwzględniające złożoności zagadnienia. Tego jak bardzo wielopłaszczyznowym organizmem jest gospodarka kraju o wielkości Polski. Co ma więc wpływ na inflację? Między innymi bardzo niski poziom bezrobocia, który daję możliwość zmiany zatrudnienia, sprawia, że duży ogół społeczeństwa ma dostęp do relatywnie zadowalającej pracy przez co zwiększa swoją siłę nabywczą. Skorelowane jest to także z realnie rosnącymi płacami. Powodem inflacji są rosnące koszty produkcji, półproduktów oraz surowców. Szczególnie te dwa ostatnie to zjawiska globalne na które nie mamy wpływu. Na wzrost inflacji wpływają także programy socjalne, czy dostępność kredytu, która zwiększyła się przy obecnym niskim oprocentowaniu. Wpływ mają także ceny transportu i nie pomaga tutaj monopolistyczne narzucanie cen paliwa przez Orlen.

Stopy procentowe i ich wysokość mają wpływ na inflację, ale to jeden z wielu czynników. Czy więc podniesienie stóp procentowych zahamuję inflację? Podniesienie stóp procentowych o więcej niż 2 p.p nie ma żadnego sensownego uzasadnienia w sytuacji takiej jaką mamy obecnie. Dla gospodarek o naszej wielkości i stopniach powiązań przyniesie to więcej kłopotów niż korzyści. Odpływ inwestorów, kłopoty kredytobiorców, także przedsiębiorstw które de facto tworzą naszą gospodarczą rzeczywistość. Przede wszystkim wyższe koszty obsługi długu publicznego którym nas budżet nie podoła. Stopy procentowe mogą wzrosnąć i pewnie za niedługo się tak stanie. Jednak nie do poziomów z którymi rozsądni ludzie nie byliby sobie w stanie poradzić. W przypadku konfliktu zbrojnego, czy innych tego typu sytuacji wzrost WIBORu będzie bardziej dotkliwy. Czy jednak wtedy wyższa rata kredytu będzie naszym jednym zmartwieniem?

Jak więc przygotować się na najbliższe czasy mając kredyt hipoteczny lub go planując? Jak zawsze zalecam rozsądek i świadome podejmowanie decyzji. Uwzględniając wszystkie scenariusze i ryzyka. Co powinniśmy zrobić?

- budować nadwyżki finansowe, kumulować kapitał który pozwoli na szybką reakcję gdy będzie to konieczne
- dokształcać się w inwestowaniu i lokowaniu własnych środków na korzystnych warunkach. Koszty odsetek można wyrównać gdy zarabiamy na oszczędnościach. Gdy wzrosną stopy procentowe łatwiej będzie osiągnąć wyższe stopy zwrotu, a to wyrówna naszą stratę.
- znać swoje prawa co do refinansowania hipoteki. Banki dążą do utrzymania popytu na kredyty. Jeśli wzrosną stopy procentowe, spadnie marża. Tak było do tej pory, historycznie marże wynosiły nawet poniżej 1%. Pozwoli to zniwelować koszt podniesienia stóp procentowych o nawet 30-50%.

droetker4 - Inflacja jako czynnik korzystny przy kredycie hipotecznym. Co dalej ze st...

źródło: comment_1620994105a816ZJyXq46LaK43E9K4CL.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Przez odpływ inwestorów miałem na myśli tych których mają pomysł i potrzebują kapitału. Ci którzy mają środki oczywiście wyższe stopy procentowe będą traktowali jako okazję na wyższą stopę zwrotu i chętniej zainwestują środki na naszym rynku.
  • Odpowiedz