Wpis z mikrobloga

Timur Chromy (1336-1405) - jeden z największych wodzów i zdobywców w historii świata, ostatni ,,wielki" stepowy władca, dowodzący najlepszą armią swoich czasów. Człowiek który zaczynał prawie od zera. Jest mniej znany od Czyngis-Chana, ale osiągnięciami co najmniej mu dorównywał.

Timur pochodził z mało znaczącego mongolskiego-turańskiego plemienia i w młodości żył jako typowy koczowniczy bandzior napadający na osady, karawany, innych koczowników, kradnąc bydło, owce i wszystko co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Z czasem jego banda rozrosła się do takich rozmiarów, że był w stanie wejść w sojusze z istotniejszymi mongolskimi wodzami. Po latach intryg, wojen i uprawiania polityki Timur stał się najpotężniejszym wodzem Centralnej Azji, stolicę swojego państwa lokując w Samarkandzie (dzisiejszy Uzbekistan). Rdzeniem jego armii była mongolska i turańska jazda, ale z czasem rozrosła się ona o kontyngenty dostarczane przez podbite ludy oraz sojuszników.

Następnie zaczęły się dalsze podboje, znaczone rzeziami i okrucieństwami na niespotykaną skalę. Timur podbił Persję oraz dzisiejszy Irak. Rozbijał kolejne mongolskie ordy. Skierował się w kierunku Indii, a inwazja ta została ukoronowana zdobyciem Delhi, jednego z największych i najbogatszych miast ówczesnego świata i masakrą jego mieszkańców. Dalej padły Armenia, Gruzja. W Lewancie z wojskami Timura nie poradzili sobie Mamelucy, którzy w przeszłości zdołali zatrzymać pochód Mongołów.

W końcu Timur dotarł do Azji Mniejszej, gdzie napotkał dobrze nam znane Imperium Osmańskie, będące już wtedy wielką potęgą. Wojna została zwieńczona w 1402 r. wielką Bitwą pod Ankarą. Osmański sułtan Bajazyd zgromadził ogromną i doskonałą jakościowo armię, liczącą około 80 000 żołnierzy i złożoną z profesjonalnego korpusu Janczarów, spahisów, Tatarów, turkmeńskich konnych łuczników i zwasalizowanego europejskiego rycerstwa, głównie serbskiego. Nie jest pewne ile wojska mieli Timurydzi, ale nie ma wątpliwości, iż ich armia była jeszcze większa. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem armii Timura oraz schwytaniem sułtana Bajazyda, do czego walnie przyczyniła się zdrada Tatarów, którzy w czasie bitwy zmienili strony. W walce bardzo mocno wyróżniło się serbskie rycerstwo, raz po raz rozbijając formacje mongolskiej jazdy i nie dając się wciągnąć w daleki pościg za uciekającym wrogiem.

Na ,,pożegnanie" z Azją Mniejszą Timur zdobył, złupił i zniszczył twierdzę Joannitów w Smyrnie i wycofał się do Azji. Tam rozpoczął przygotowania do inwazji na Chiny, ale w 1405 r., tuż przed jej rozpoczęciem, Timur zmarł. Chiny uniknęły kolejnej ,,narodowej" katastrofy.

W ciągu kilkudziesięciu lat jego imperium uległo całkowitemu rozpadowi, a poszczególne ludy zrzuciły mongolsko-turańskie jarzmo. Ciężko zliczyć ofiary timurydzkich kampanii które poniosły śmierć w czasie podbojów jak i krwawego tłumienia nieustannych buntów. Wśród dzisiejszych Persów i Arabów jest uważany za gigantycznego zbrodniarza.

Jak wspomniałem na początku, był to również ostatni potężny, koczowniczy zdobywca. Nigdy więcej stepowe hordy nie dokonały tak masowych inwazji na osiadłe ludy.

#historia #historiawojen #ciekawostki
wjtk123 - Timur Chromy (1336-1405) - jeden z największych wodzów i zdobywców w histor...

źródło: comment_162089125506By9TxHNeKJiU2m20W2hF.jpg

Pobierz
  • 1
  • Odpowiedz
@wjtk123: Timur był też jednym z najokrutniejszych zdobywców w dziejach świata. W okrucieństwie co najmniej dorównującym Czyngis-Chanowi. Choć z drugiej strony prowadził też uczone dyskusje z ludźmi wysoce wykształconymi i miał szerokie horyzonty intelektualne.
Simon Montefiore określił go jako człowieka pełnego sprzeczności.
Czy ustalono, z jakiego plemienia pochodził, i do którego współczesnego narodu można by go w związku z tym zaliczyć?
  • Odpowiedz