Wpis z mikrobloga

Umarli nie kąsają. Śmierć Pompejusza Wielkiego

➡Pompejusz pokonany pod Farsalos uciekł do Egiptu. W tym kraju panowali wtedy Kleopatra VII i młodszy jej brat Ptolemeusz XIV, dzieci Ptolemeusza Auletesa.

➡Doradcami młodych panujących byli: opiekun Ptolemeusza eunuch Potheinos, jego nauczyciel retoryki Grek Teodot i Egipcjanin lub mieszaniec egipsko-grecki Achillas.

➡Opiekowała się też rodzeństwem załoga rzymska, pozostawiona jeszcze w roku 55 p.n.e przez Gabiniusza, namiestnika Syrii, który na własną rękę, bez polecenia senatu, przywrócił Auletesa na tron. Załoga ta i po powrocie Auletesa do kraju nie opuszczała Egiptu i skupiła naokoło siebie wojsko najemne królewskie. Składała się głównie z Gallów i Germanów.

➡Wielu z żołnierzy załogi rzymskiej służyło dawniej pod Pompejuszem i gotowe było popierać jego sprawę.

➡Roku poprzedniego (49) syn Pompejusza Gneus uzyskał dla niego w Egipcie flotę z 50 okrętów i z 500 ludzi dla walki z Cezarem; Kleopatra posłała nadto Pompejuszowi zboże na 60 okrętach; nie wiedziano wtedy jeszcze w Egipcie, na czyją stronę przechyli się szala w wojnie między Cezarem a Pompejuszem.

➡Zresztą w przywróceniu na tron Auletesa współdziałali zarówno Pompejusz jak Cezar, więc wobec obu miano zobowiązania i żądaniom Pompejusza nie można było odmówić.

➡Wschód w ogóle sympatyzował więcej z Pompejuszem, który walczył tu dawniej i był szeroko znany.

➡Pompejusz po klęsce pod Farsalos (48 rok p.n.e) spodziewał się znaleźć w Egipcie schronienie, bo on to za zgodą Cezara przywrócił Auletesa na tron i z uchwały senatu był urzędowym opiekunem króla i dynastii.

➡Przed bitwą pod Farsalos Kleopatra wysłała mu do Dyrrachium posiłki, w postaci 60 okrętów. Przypłynął nie do Aleksandrii, lecz do Peluzjon, gdzie młody król stał obozem dla walki z siostrą, i zażądał od Ptolemeusza przyjęcia go do kraju.

➡Doradcy przekonali młodego króla, że najłatwiejszym wyjściem z trudności będzie zamordowanie Pompejusza, którego ścigał Cezar, bo w ten sposób pozbędą się jednego przeciwnika, a wtedy i drugi nie będzie miał u nich co robić.
➡„Umarli nie kąsają”, powiedział Teodot.

➡Pompejusz został podstępnie zwabiony do łodzi, którą miano go przeprawić na ląd, i zamordowany w niej przez Achillasa i dwu oficerów rzymskich, w oczach swej żony i swego syna Sextusa, którzy zostali na okręcie.

➡Kiedy Cezar drogą na Hellespont i Rodos przybył do Aleksandrii w trzy dni po śmierci Pompejusza i przyniesiono mu na okręt głowę przeciwnika, odwrócił się poruszony do głębi i w oczach jego ukazały się łzy.

✅Powyższy tekst pochodzi z książki prof. Stanisława Witkowskiego "Kleopatra".

Książka dostępna tylko na stronie Wydawnictwa Atryda - https://bit.ly/3tA5qoa

#ciekawostkihistoryczne #historia #starozytnosc #starozytnyrzym #ksiazki
Wydawnictwo_Atryda - Umarli nie kąsają. Śmierć Pompejusza Wielkiego 

 ➡Pompejusz p...

źródło: comment_1620828240BySyMCrSTz00X9QnmWIzMG.jpg

Pobierz