Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@Gaku745: a kto by im kupił nowe narzędzia gdyby zepsuli obecne? I jeśli twierdzisz, że sami sobie kupią to czemu sobie nie kupią tych pierwszych? A idąc dalej - czemu sobie nie zbudują takich fabryk od początku i nie zaczną zarabiać? Oj, chyba trzeba by ich wtedy nazwać... kapitalistami...?
Strzelam że po tygodniu przestałby działać a po miesiącu zmienił się w skłot xD


@kremowka2137: Przecież to fajne by było.

A tak na serio no to działałaby jak zwykła spółdzielnia, takie firmy są przecież bardzo samodzielne i działają normalnie.

Oj, chyba trzeba by ich wtedy nazwać... kapitalistami...?


@npwjsn: Gdyby wszyscy pracownicy byli właścicielami i mieli władzę decyzyjną w tej firmie to nie byliby kapitalistami. No chyba że wg. ciebie socjalizm
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Gaku745: gdyby wszyscy byli właścicielami i mieli władzę decyzyną to jakakolwiek decyzja wymagałaby jednomyślności i fabryka by stanęła bo po pierwsze zawsze znajdzie się ktoś kto się na coś nie zgodzi, a po drugie i najważniejsze - pewnie jakieś 80% populacji (a wśród twoich ukochanych robotników to może i z 95%) to ludzi prości którzy po prostu nie umieją podejmować decyzji od których zależy dobro tak wielkiego przedsięwzięcia jak fabryka.
Mam
Mam prośbę. Podaj przykład fabryki zatrudniającej 1000 osób, gdzie wszyscy są decyzyjnymi właścicielami i co ważniejsze są jednomyślni (bez przykładania im lufy do skroni ;) ). Gdziekolwiek. We wszechświecie.


@npwjsn: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mondragon_(sp%C3%B3%C5%82dzielnia)

Mondragon działa mniej więcej na takiej zasadzie, jest federacją spółdzielni (czyli demokratycznie zarządzanych firm) i zatrudnia 74 335 osób.

W Polsce np. sklepy Społem tak działają. Albo wiele mleczarni, np. Mlekpol które robi Łaciate jest spółdzielnią i to tak działa,
W czym problem żeby firma część swoich środków przeznaczała na kurs z takiego zarządzania dla wszystkich? Z resztą mogą też powołać demokratycznie osoby odpowiedzialne za takie decyzje wymagające większego zarządzania które łatwiej jest zrobić w mniej osób.


@Gaku745: Ja nie jestem przeciwny temu żeby sobie ludzie jak chcą zakładali spółdzielnie i tak pracowali jeśli okażą się lepsze od firm w prywatnych rękach kapitalistów no to cóż kapitaliści przegrają na wolnym rynku
oczamikuca - > W czym problem żeby firma część swoich środków przeznaczała na kurs z ...

źródło: comment_1620679590ceUzrrQsx4nPNTsILeaQSe.jpg

Pobierz
ale czytając posty socjalistów mam wrażenie jakby ich celem nie było tworzenie nowych zakładów tylko uspołecznienie istniejących


@oczami_kuca: Można to zrobić gradualnie. Można ułatwić przerabianie upadających firem na spółdzielnie przez ich pracowników. Jest wiele opcji. Ja bym nigdy nie chciał żeby przyszło państwo i zabrało kapitalistom a potem MOŻE dało robotnikom. Tak myślą marksiści, a ja nie jestem marksistą tylko anarchistą. ¯\_(ツ)_/¯

No i nie ma nic złego w tworzeniu organizacji
G.....5 - > ale czytając posty socjalistów mam wrażenie jakby ich celem nie było twor...

źródło: comment_1620680239qDiLdcQXgN2975JYFNgyOj.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Gaku745: zarzuciłeś mi tworzenie wizji a sam nie widzisz jaką utopię tworzysz. Według ciebie spółdzielnia, która mimo wszystko wybiera zarząd, nie wyróżnia nikogo i daje się wypowiedzieć wszystkim? Demokracja jest dużym postępem, ale ja mimo wszystko wolałbym etyczną technokrację, co niestety eliminuje z rządzenia ludzi prostych z podstawowym wykształceniem
@Gaku745 @Gaku745

W czym problem żeby firma część swoich środków przeznaczała na kurs z takiego zarządzania dla wszystkich? Z resztą mogą też powołać demokratycznie osoby odpowiedzialne za takie decyzje wymagające większego zarządzania które łatwiej jest zrobić w mniej osób.

Zresztą aktualnie większość Polski ma jakieś wykształcenie, a wygrał pis, który jak się chyba zgadzamy nie jest najlepszą możliwą partią. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nie można oczekiwać, że jakiś
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Gaku745: Z tego co piszesz kapitalizm jest w 100% kompatybilny z tym co nazywasz anarchizmem. Jedni będą zakładać hierarchiczne firmy, inni spółdzielnie. Wszystko dobrowolnie. Więc w czym problem z tym antykapitalizmem?
@kywmn: W tym że go nie lubię. A kapitalizm nie jest taki kompatybilny z anarchizmem, skoro dalej istnieje państwo które dla kapitalistów robi koncesje, a do zwykłych obywateli wypina się dupą. W nosie mam taki anarchizm, gdzie w każdej chwili policja może sobie wbić na skłot bo tak bo komuś przeszkadza to że se istnieje i ją wezwał.