Wpis z mikrobloga

10 maja 2021 r., w rocznicę nieodbytych wyborów prezydenckich publikujemy raport z kampanii #wydanedane
ℹ 23 kwietnia 2020 r. Poczta Polska wystosowała do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wniosek o udostępnienie jej spisów wyborców. Nie było podstawy prawnej, by przekazywać te dane, ponieważ nie przyjęto jeszcze ustawy nakładającej na Poczta Polska obowiązek organizowania wyborów prezydenckich (które ostatecznie przeprowadzono w innej formie i innym terminie). Wspólnie sprawdziliśmy, ile gmin przekazało Poczcie Polskiej te dane bądź zamierzało to zrobić mimo braku stosownych przepisów.
- Czy urząd gminy przekazał Poczcie Polskiej Twoje dane?
- Jak do tego doszło?
- Jakie kroki podjęliśmy w stosunku do gmin, które udostępniły dane wyborców?
- Co na to wszystko prokuratury i sądy?
Odpowiedzi znajdziecie w raporcie.

Wołam:


I osoby, które w zamierzchłych czasach zapisały się na mirkolistę SJJ:


__
Wspieraj nas regularnie! www.patronite.pl/watchdog
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #sprawdzamyjakjest #wybory
WatchdogPolska - 10 maja 2021 r., w rocznicę nieodbytych wyborów prezydenckich publik...

źródło: comment_1620638862VSnMtCRmb53mLLUAfrJiuR.jpg

Pobierz
  • 61
  • Odpowiedz
Czy przekazanie danych zaszyfrowanych bez klucza mozna interpretowac jako probe wybrniecia z trudnej sytuacji przez gmine? (- MUSICIE DAC DANE - ale nie mozemy - to zrobmy tak zeby byly nieczytelne, ale technicznie je przekazemy ( ͡° ͜ʖ ͡°))

Pytam zupelnie powaznie.


@lechaim: I całkiem poważnie niektórzy samorządowcy deklarowali w mediach, że właśnie tak zrobią.
  • Odpowiedz
@kalorymetr: Mogły się wkraść sytuacje do aktualizacji, ale w tych konkretnych przypadkach - zaszyfrowane, ale nie wiemy na 100%, czy przekazano wraz z hasłem. Patrz komentarz @lechaim wyżej.
Do 5 maja, ale nie wiemy, czy ten stan utrzymywał się do 9 maja, czyli w czasie gdy wciąż nie było żadnej podstawy prawnej do przekazania danych.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: to wszystko prawda chwdpis, chwdsasin. Jak oceniacie wyroki TSUE wzgledem naszego sadownoctwa? Jakies konkluzje wzgledem ostatnoch orzeczen ETPC? Jak odniesiecie sie do komentarza Przylebskiej? Lub jak sie odniesliscie, a mi umknelo? Chetnie poznam Wasz komentarz, do tego miedzynarodowego arbitrazu.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska: Rocznica obstrukcji Senackiej która zablokowała te wybory. Podziękujcie cieciej personie tenkraju i nie liczcie na to, że się zreflektuje bo on honoru nie ma.
Immunitet kiedyś wygaśnie, a sądy poczekają i sprawy kopert wyjaśnią.
  • Odpowiedz
@Watchdog_Polska
Spojrzałem na Waszą mapkę i zobaczyłem to co spodziewałem się zobaczyć. Czy istnieje jakaś statystyka, która pokazuje ile gmin spośród tych które przekazały dane ma wójta/burmistrza/prezydenta rodem z partii rządzącej/opozycyjnej/niezależnego? U mnie gmina niestety w czarnych barwach a wójt niezależny (,)
  • Odpowiedz
Spojrzałem na Waszą mapkę i zobaczyłem to co spodziewałem się zobaczyć. Czy istnieje jakaś statystyka, która pokazuje ile gmin spośród tych które przekazały dane ma wójta/burmistrza/prezydenta rodem z partii rządzącej/opozycyjnej/niezależnego? U mnie gmina niestety w czarnych barwach a wójt niezależny (,)


@przemek0621: Wspominamy o tym w raporcie w takich słowach:

Piszemy o tym, jak wygląda rozkład wojewódzki nie bez powodu. Sprawa przekazania danych poruszała

emocje wielu wyborców i wyborczyń oraz mediów. Chcieli wiedzieć,
  • Odpowiedz
Ok, moja gmina przekazała dane poczcie. Czy mogę się od nich domagać wyjaśnień i na jakiej podstawie? Jeżeli było w raporcie to sorki, ale przejrzałem go pobieżnie z braku czasu. ()


@esgo: Sprawdź jak wyglądała źródłowa odpowiedź gminy, może jest tam jeszcze coś ciekawego (zobacz wyżej komentarz o wyszukiwaniu). Możesz zapytać o to w trybie dostępu do informacji publicznej. Możesz też złożyć skargę
  • Odpowiedz
1. Ile czasu gminy mogą nie odpowiadac na jakiej podstawie usostepnili dane? Sa jakies konsekwencje przy takiej opieszalosci?

2. Wojewodowie wydajac decyzje nie sa wspolwinni w zaden sposob?


@Boa_kusiciel:

1.Nasze pytanie dokładnie dotyczyło tego, czy ,,zostały przekazane informacje o wyborcach Poczcie Polskiej S.A. lub czy Państwo zamierzają to zrobić przed przyjęciem ustawy o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w
  • Odpowiedz