Wpis z mikrobloga

Cześć, od dłuższego czasu chodzi mi pogłowie emigracja do Niemczech. Mógłby mi ktoś przybliżyć koszt miesięczny życia?
Chodzi mi głównie o jedzenie, wynajem pokoju, komunikacja miejsca, usługi typu fryzjer. Ile wydajecie indywidualnie miesięcznie na życie?
#emigracja #niemcy
  • 17
@Ratusz1: To zależy gdzie xd

Tak z szybkiego przeliczenia wychodzi mi, że na życie wydaje około 1200 euro, z czego 600 euro kosztuje mnie mieszkanie dwupokojowe pod Kolonia. Z jedzeniem mieszczę się na luzie w 250 euro tak bez oszczędzania na niczym i jedzeniu na miescie. Myślę, że jakbyś chciał to na luzie się zamkniesz poniżej 200 jeśli będziesz dużo sam gotował (albo #!$%@?ł gówno z puszki XD)
@Ratusz1 wynajem mieszkania 2 pokoje, salon, kuchnia, łazienka 450€ schwerin + rachunki prąd, gaz, woda 100€? Jedzenie w zależności jak jesz to na wypasie mi ciężko było przekroczyć 350€ i jadłem do oporu, jak skromnie to już wyżej koledzy pisali w 200€ sie zamkniesz. Fryzjer to też zależy co chcesz. Normalne 15€. Komunikacja miejska to też zależy.

Tak naprawdę jest wiele zmiennych, ale na typowe koszty utrzymania wyjdzie Ci od 1000-1500€.
@Major_Kogz: Aktualnie w Polsce pracuje jako Specjalista ds. Logistyki (również takie wykształcenie) ale niestety nie mówię po niemiecku przez co celuję w jakąś pracę fizyczną na okres 2-3 lat zanim nauczę się języka
@Major_Kogz: @jason_bourne: ale zaznaczcie że wschód.
@Ratusz1: ostatnio odpisywałem w podobnym poście, przy okazji wczoraj popytałem z ciekawości znajomych. Stawiałem na 1500e, ale okazało się, że znam takich co z 1200e jeszcze odłożą. Na zachodzie mieszkania są trochę droższe(w miastach nawet sporo droższe)
@Ratusz1: protip 1: zacznij sie uczyc języka zanim wyjedziesz, nawet podstawowa znajomosc to duzy atut bo pokazujesz ze nie jesteś kolejny imigrant ktory nie wie co tu robi
Protip 2: jak juz ogarniesz podstawy to probuj dogadac sie po niemiecku chocbys ten język kaleczyl. Jezeli juz widzisz ze Ci nie idzie przechodz smialo na angielski - dobrze abys go tez podszkolil. Pokazesz ze nie jesteś kolejny imigrant ktory nie wie co