Wpis z mikrobloga

Zastanawia mnie to, że tak bardzo forsujecie Signala jako alternatywę dla WhatsAppa, choć aby z niego korzystać musicie podać swój numer telefonu, którym jest was łatwiej namierzyć niż e-mailem którego możecie zrobić gdziekolwiek na jakichkolwiek danych, który do tego jest przechowywany na centralnym serwerze do którego nie macie wglądu? To, że twórca Signala słownie zapewnia prywatność nie znaczy, że tych danych nie zbiera i nie odda ich służbom.
#pytanie #prywatnosc #bezpieczenstwo #signal #informatyka
Pobierz supra107 - Zastanawia mnie to, że tak bardzo forsujecie Signala jako alternatywę dla ...
źródło: comment_1620406147Tjl2OqWuKYydUsZWbETRtf.jpg
  • 16
@supra107: Twoj numer telefonu, data rejestracji i data ostatniogo zalogowania jest jedyną wiedzą jaką ma o Tobie twórca aplikacji.
Wiadomości przechodzą przez serwer zaszyfrowane przez Ciebie i są odszyfrowywane dopiero u odbiorcy, więc 'główny serwer' fizycznie nie ma do nich dostępu.

W przeciwienstwie do WhatsAppa ktory koreluje Twoje wiadomosci z looalizacją, danymi z innych apek, kontem na facebooku itd.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@supra107: prywatność dotyczy wielu stref i czasem konieczne są kompromisy. Np ostatnio załatwiałem coś na wickr i nawet nie wiedziałem że jest to osoba którą znam/kojarzę z innej transakcji na innym forum. Jednak tu miała zupełnie inny nick/login. Ja tego że mam signala wcale nie ukrywam (wręcz odwrotnie to preferowana forma kontaktu nawet dla rodziców ze względu na rozmowy wideo) natomiast nie życzę sobie żeby operator miał wgląd w treść tych
@supra107: Aplikacje ktore wymieniłeś też są OK i są o wiele lepsze od Whatsapa. Jeżeli hostujesz to sam to XMPP czy nawet IRC będzie bezpieczny bo samemu sobie ufasz, tylko kwestia popularności, Signal zdaje się wybijać i coraz więcej osob go uzywa.

EDIT: nie, żebym sie czepiał, bo zadajesz właściwe pytania :)
wg mnie główny błąd w pierwszym poście ktory chciałem sprostować to:

To, że twórca Signala słownie zapewnia prywatność nie
@DocEmmettBrown: Jednak twórca aplikacji nie powinien wiedzieć o tobie nic. Ale gdyby Signal miał działać na tej samej zasadzie co choćby XMPP to nikt by z tego nie korzystał, bo nikt by nie wiedział jak postawić swój własny serwer. Moim największym problemem jest polecanie Signala bez świadomości że nadal muszą ufać centralnemu serwerowi do którego nie mają dostępu, nie wspominając o zamkniętej kompilacji z Google Play. Wiadomo że Signal może być
@supra107: Ciężko się nie zgodzić w kwestii decentralizacji - sam bym tak chciał.

Tylko, że to też wprowadza wiele problemów "samo w sobie" - np żeby wymienic sie kluczami potrzebujesz obu uzytkowników online w tym samym czasie. Implementacja czatów na wiele osób będzie wykładniczo trudniejsza. Problemy z NATem bo jak zagadasz do kogos do kogo nie mozesz wysłać pakietu przez sieć? No i jednak popularność i łatwosc uzywania takiego Signala ktory
Po co mu ta informacja i gdzie ją wysyła?


@supra107: Nie mu, tylko Tobie i Twoim znajomym, tu chodzi o to, że nie musisz chodzić i prosić znajomego, żeby podał Ci swój ID do apki, gdy chcesz z nim gadać. Ma być prosto dla użytkownika, widzisz w telefonie, że ktoś z twoich kontaktów używa również Signal. Masz możliwość korzystać w pełni szyfrowanej komunikacji z tą osobą. Signal przechodził audyt i jest