Wpis z mikrobloga

@yras8: Bo jest oparty na JVM, ma dobry interop z Java i potrafi generować bytecode dla starej Javy. Ma sporo syntax-sugar i nie różni się za bardzo od Javy. Nie wiem czy jest inny język na JVM który by się nadał. Kotlin to taka Java z lepszą składnią.
  • Odpowiedz
@gentooman: a to że jest wiodący to działa jakoś na niekorzyść Javy?
Programy wolniej działają? Jest mniej dokumentacji czy w czym rzecz?

Czy oprócz tego, że kotlin załatawia takie rzeczy jak null,extension functions, mniej kodu to aplikacje różnią się między sobą?

Nie rozumiem z czym wiąże się że jest wspierany jako język główny
  • Odpowiedz
@yras8: Kotlin jest po prostu wygodniejszy. Do języka mogą dochodzić nowe rzeczy i nie jesteś przywiązany do konkretnej wersji JVM na urządzeniu, a zwykłą Java trochę "trąci myszką". Taka analogia trochę jak miedzy Typescriptem a Javascriptem. Google miało też problemy prawne z Oracle o używanie API Javy. Nie wiem czy to nie był też jeden z powodów. Poza tym możliwość generowania bytecodu starej javy się przydaje, bo możesz pisać kod
  • Odpowiedz
@yras8: Chodziło mi o elementy składni której nie ma w javie. Wejdź sobie na stronę tego projektu, popatrz na przykład i zastanów sie jak źle by wyglądała wersja w Java. Nie masz nazwanych argumentów, składni z lambdą po nawiasie zamykającym wywołanie funkcji, czy własnych DSLi. Z tego co widzę to compose działa tylko z Kotlinem, bo pod spodem używa coroutines i jakiś specjalnych transformacji w kompilatorze. Osobiście jak mam coś
  • Odpowiedz
@yras8: IMHO zaczęło się od pozwu Oracle przeciwko Google. Stawką były setki miliardów $. Taniej było wypromować nowy język. Żeby zachować kompatybilność wsteczną, nie robić rewolucji przez którą stracili by pozycję, to najlepiej by był to język, także działający na JVM.

Zresztą pozew po dziesięciu latach [wygrał Google](https://www.bbc.com/news/technology-56639088#:~:text=The%20court%20ruled%20six%20to,of%20code%20would%20not%20matter.) i nic nie musi płacić. Ale wygrał w tym roku, kotlin wypromowany, a dzięki seksowniejszej składni to dev-i sami nawet chętnie
  • Odpowiedz