Wpis z mikrobloga

Jak ocenianie postać Tito? Poczytałem na wiki o nim i ze zdziwieniem stwierdzam, że w porównaniu z resztą komunistycznego towarzystwa wydaje się inteligentniejszy.
Co zrobił dobrze/źle w polityce? Jak dzisiaj oceniany jest przez historyków?
#historia #polityka #komunizm #jugoslawia
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@DIO_ mam upośledzonego neta z satelity więc nie wkleje linka ale ostatnio przy robocie podśpiewuje Slavna Teslicka brigada a jak mam neta to koncert Thompsona na stadionie Maksymiuru czy jakoś tak
  • Odpowiedz
@DIO_:
Załączam nutkę turbofolku wojennego - od strony Serbów.

Josip Tito Broz - wydaje się że wyciągnął dobre wnioski z tarć w pierwszej Jugosławii i widział, że balans sił między republikami, brak wyraźnie silniejszej pozycji żadnej z nich, jest konieczny do jakiejkolwiek stabilności. Poszedł trzecia drogą, nie cumplował się z ZSRR - niby geograficznie oddalony od jednostek radzieckich ale przecież jugo miało długą granice z Bułgarią, Rumunią, Węgrami.

To nie
  • Odpowiedz
@DIO_: Mieszane odczucia, na pewno na + za wybranie trzeciej drogi między Zachodem a komunizmem, dyplomatycznie Jugosławia była bardzo ważna na arenie międzynarodowej. Wyzwolił kraj od Hitlera i Mussoliniego. Co do ustroju to nie wybrał komunizmu i nie szedł ślepo za ZSSR, eksperymentował z socjalizmem samorządowym (kraj socjalistycznie rynkowy). Przeprowadził industrializację -> wzrost poziomu życia ale też zadłużenie kraju.

Na - na pewno praktyki stalinowskie, czystki opozycji. Zbudował tak Jugosławię
  • Odpowiedz
  • 1
@DIO_ Gdzieś słyszałem, że przy Ticie Jean-Bedel Bokassa to człowiek niczym Armia Zbawienia, a Idi Amin lekarstwem jak witamina.
  • Odpowiedz