Wpis z mikrobloga

Gram sobie kulturalnie w #civilization6 pierwszy raz z dodatkami (wcześniej 800h w #civ5). Zamysł był, żeby wygrać wojskowo, ale już widzę problemy. Pomimo, że sporo inwestowałem w naukę (kilka dzielnic naukowych, wielu wielkich naukowców) jeden bot jest 1,5 epoki przede mną. Jego działa polowe dosłownie oneshotują kuszników, a "pikinierzy z arkebuzerami" (jedna jednostka), która powinna kontrować kawalerię średnio sobie z nią radzi.
Siła przewagi technologicznej wydaje się być większa niż w piątce, ale to nawet spoko. Problem w tym, że te różnice w rozwinięciu technologicznym są na prawdę ogromne. Wcześniej, gdy grałem w podstawkę szóstki, zdarzyło mi się nawet, że w 1300 roku gdzie byłem na początku renesansu jeden bot miał był już w epoce informacji. W piątce NIGDY tak ogromne różnice w technologii się nie zdarzały.
No ale dobra, w tej rozgrywce taką przewagę jeszcze mógłbym przezwyciężyć. Jednakże, gdy tylko przejąłem pierwsze miasto, od razu rozpoczęło się głosowanie w ONZ (czy jak to się tam wcześniej nazywa) odnośnie sojuszu przeciwko mnie i odbicia miasta, więc kilka botów z kilku stron od razu wypowiedziały wojnę. Cóż, może mogłem jakoś to przewidzieć i przekupić inne boty zawczasu (trochę nie ogarniam jeszcze mechanik dyplomacji).
Zastanawiam się, czy wygrana dominacyjna nie jest aby dużo trudniejsza niż w piątce, ze względu na wszystkie te kary dyplomatyczne i aspekt lojalności miast (chociaż z tym jeszcze nie miałem trudności).
Ogólnie mam wrażenie, że te kontrasty w rozwoju graczy (głównie technologiczne i kulturowe) i dziwne, nieprzewidziane scenariusze zdarzają się o wiele częściej niż w piątce. Szóstka ma wiele zalet, ale jest moim zdaniem o wiele gorzej zbalansowana od piątki.
Bardzo możliwe, że czegoś nie ogarniam albo po prostu miałem niefarta, to w końcu tylko dwie rozgrywki. Ale ciekawi mnie jakie wy macie poglądy na te tematy?
#civilization #civ6 #civilization5
  • 5
@Kutalongest: O ile w early game na wysokich poziomach trudności (Bóstwo itd) boty potrafią wystrzelić technologicznie kilkukrotnie powyżej gracza w punktach technologii/turę to raczej spokojnie idzie je dogonić, no może czasem trzeba się ciut spiąć jak to jakieś fartowne Koree czy coś
@Kutalongest: gra pod dominacje nie jest jakoś trudniejsza (bot jest dalej głupi jak bot), ale 6 premiuje mocno duże państwa. Ile miałeś miast? Dodatkowo teraz przez dystrykty miasta trzeba specjalizować, jesli np bot miał naukowy dystrykt wszędzie, a Ty prawie w ogóle to różnica jest mocna.

Ogólnie jeśli civka jest pod naukę to bot nią odskoczy dość mocno w połowie gry, da się go dogonić, ale też grając strikte pod naukę,