Wpis z mikrobloga

@cherrycoke2l: dativ jest spoko, ale własnie tu widze mankament duolingo, ze jest po angielsku - widzę, że jeśli chodzi o dativ, akkusativ to jakoś mętnie to tłumaczą bo w angielskim nie ma takich rozgraniczeń - ja akurat się keidyś uczylam niemeickiego więc na razie dla mnie to powtórka ale współczuje świeżakom - dużo gramatyki można łatwo wytłumaczyc porównując ją do polskich konstrukcji a nie do angielskich :/
  • Odpowiedz
@strychnina77 – jak ja bym chciał, żeby ktoś mi te przypadki kiedyś normalnie wytłumaczył. Tylko pamiętam ostatnią lekcję niemieckiego z gimbazy i jak babka się ekscytowała, że do jakiegoś przyimka jest nie Dativ, tylko Akkusativ. A wcześniej z tego tematu była tylko tabelka do wkucia i tyle. W licbazie to samo, tylko przynajmniej babka widziała, że niemiecki jest już całkiem olewany i nie była taka upierdliwa z D czy A. Żałuję,
  • Odpowiedz
@cherrycoke2l: no moja sytuacja z j. niemieckim była dosyć ciekawa. Od 6 klasy podstawówki, przez całe gimnazjum mielismy w szkole tylko niemiecki, nauczycielki były nawet spoko i mozna się było trochę tego języka nauczyć jak ktoś chciał, mi do łba nawet wchodził bo przynajmniej nie miałam większego problemu z wymową (poza tym dla mnie gramatyka jest bardziej logiczna niż w j. angielskim). W liceum okazalo się, że mamy angielski i
  • Odpowiedz
@strychnina77: Ja miałem niemiecki przez 6 lat – od 4. klasy podbazy. Niestety w gimnazjum nauczycielka skutecznie mnie zniechęciła. Musieliśmy się uczyć różnych głupot jak wszystkich landów ze stolicami na pamięć. Ten okres to dla mnie czas wielkiej nienawiści do wszystkiego co niemieckie. Między pierwszą a drugą klasą licbazy miałem okazję wyjechać do Niemiec na wakacje. W sumie to mi się bardzo spodobało. Nawiązałem kontakt z „tambylczynią”, w pewnym momencie
  • Odpowiedz
@cherrycoke2l: ja jak w liceum powiedziałam, że będę zdawać ten niemiecki to się każdy pukał w czoło. Po ogłoszeniu wyników z ustnej części dostałam od komisji publiczne gratulacje za odwagę i niezły wynik (18/20 pkt) :)

P.S. mniemam, że 'tambylczyni' nie była typową helgą z oktoberfestu? :>
  • Odpowiedz