Wpis z mikrobloga

Co sie porobilo z tym IR35?
Pamietam, ze jakis rok temu, jeszcze w poprzedniej pracy (ktora byla de facto normalnym zatrudnieniem) w tym tescie https://www.tax.service.gov.uk/check-employment-status-for-tax mialem kilka pytan odnosnie tego czy staly wymiar godzin, czy przed kims odpowiadam, czy pracuje w biurze, itp i wychodzilo mi, ze poniewaz bylem samodzielnym specjalista i nie musialem wykonywalac niczyich polecen, to jestem "outside IR35".
Teraz w nowej pracy, caly kontrakt misternie skonstruowany tak, zeby byc poza IR35, placa raz na 3 miesiace i tylko w zaleznosci od wynikow, wlasny sprzet, wlasne biuro, wchodze na test jeszcze raz, pytanie czy wykonuje prace przez ltd, pytanie czy sprawuje jakas funkcje w swojej firmie i bah od razu "inside IR35".
Cos sie pozmienialo w przepisach o czym nie slyszalem?

#uk #ir35 #hmrc
  • 12
  • Odpowiedz
@piwniczak jak wykonujesz pracę w imieniu spółki i jesteś jednocześnie jej dyrektorem, to praktycznie zawsze wpadniesz w IR35. NHS próbował kombinować, to im powlepiali kilka milionów kary.
  • Odpowiedz
@Silvervend: no bez przesady, co jezeli mam kilku roznych klientow, albo mam placone tylko za wyniki bez stawki dziennej albo nawet zatrudniam podwykonawcow? To tak troche ch**jowo ze pracodawca moze mi nie zaplacic za pol roku pracy bo akurat zadnej czesci etapu projektu nie doreczylem, a podatki mialbym placic wieksze niz zwykly pracownik.
  • Odpowiedz
@piwniczak no generalnie IR35 ora całą ideę kontraktowania i dlatego też zawinąłem się z UK.

Też warto zauważyć, że nie tyle Twoje Ltd wpada w IR35, tylko każdy kontrakt jest badany z osobna, więc jeżeli masz kilku klientów, to z każdym możesz mieć inną sytuację i inaczej będziesz to rozliczał.
  • Odpowiedz
@Silvervend: no ja wszystko rozumiem, ale pol roku temu ten sam eligibility checker sprawdzal duzo wiecej informacji i na ich podstawie decydowal, a teraz wrzuca do inside doslownie wszystkich (bo jak wybieram ze nie jestem szefem w spolce to pisze ze to nie jest narzedzie dla mnie). Jakbym byl prezesem firmy zajmujacej sie sprzataniem, zatrudnial 100 ludzi to tez mi pokaze ze moi klienci musza za mnie odprowadzac skladke zdrowotna :)
  • Odpowiedz
@piwniczak to pomyśl jeszcze o cyfrowej księgowości na serwerach rządowych, gdzie trzeba będzie wysyłać każdy paragon i fakturę, abyś nie mógł przypadkiem kogoś oszukać. xD
  • Odpowiedz
@Silvervend: @fruity: @patrykard:
Kryzys zazegnany :) Wychodzi na to, ze w pytaniu no.2 - "Are you an Office Holder?" nie chodzi o to czy pelnie takie obowiazki w mojej firmie, tylko o to czy pelnie takie obowiazki u klienta, choc pytanie jest mocno nieprecyzyjne IMO. Po takiej odpowiedzi pojawia sie reszta pytan. W kazdym razie jestem outside, a i to odpowiadajac bardzo ostroznie.
  • Odpowiedz