Wpis z mikrobloga

PPK uważacie, że to ma sens? warto w to wchodzić? jaka jest szansa, że ta kasa na mnie będzie czekała za te 25 lat?

#ppk #prawo

PPK - tak czy nie?

  • Wchodzę w to, 33.9% (39)
  • Nie, dlaczego? 26.1% (30)
  • Lepiej kup bitcoina 40.0% (46)

Oddanych głosów: 115

  • 50
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Lofi_Mrufka:

PPK uważacie, że to ma sens? warto w to wchodzić? jaka jest szansa, że ta kasa na mnie będzie czekała za te 25 lat?


Ma sens i się opłaca. A czy będzie czekała? Nie wiadomo. Masz opcję wypłaty w dowolnym momencie, więc z tego korzystaj jak chcesz.
  • Odpowiedz
@Just_Think_More: @Lofi_Mrufka: Nie i tak jednocześnie. Ja przerobiłem trzy etapy. 1. To drugie OFE, ukradną. 2. Dopłaci mi pracodawca i mogę zawsze wycofać wycofać, wchodzę w to. 3. Są lepsze sposoby oszczędzania na emeryturę np. IKE czy IKZE.

Liczy się od tego co faktycznie masz dostać, wiec w tym przypadku z podstawa i prowizja, przed opodatkowaniem.
  • Odpowiedz
@4191727801: PPK zdecydowanie różni się od OFE - trzeba być dyletantem, aby nie widzieć różnicy. Zasadnicze dwie różnice, ale najważniejsza jest pierwsza:
1. Środki możesz wypłacić w każdej chwili, możesz nawet wypłacać co miesiąc jak chcesz. Powoduje to, że jedyne co można ukraść to miesięczna składka.
2. Środki wpłacane na rachunek w PPK są nie z części składek na ubezpieczenie emerytalne tak jak to było w OFE (co powoduje, że tak
  • Odpowiedz
a sam dokłada 1,5% wynagrodzenia brutto


@vertical: Nie 1,5% brutto bo odprowadza od tego podatek.

No i żeby cokolwiek zyskać trzeba odprowadzać przynajmniej 6 miesięcy w roku. Tak więc wyplata co kwartał kompletnie nic nie daje.
  • Odpowiedz
@Marcin3005: Chodziło mi tylko o wpłaty do PPK a nie wypłaty. Chodzi Ci o podatek dochodowy od przymusowo zwiększonego wynagrodzenia brutto? To przecież płaci pracownik a nie pracodawca. Realny koszt PPK dla pracodawcy to jest wpłacana przez niego na konto PPK pracownika równowartość 1,5% wynagrodzenia brutto pracownika czyli w poniższym przykładzie 60 zł i to wszystko.

No i żeby cokolwiek zyskać trzeba odprowadzać przynajmniej 6 miesięcy w roku. Tak więc
  • Odpowiedz
@vertical: Po pierwsze do dostaniesz nic ze środków państwowych. Po drugie oddajesz 30% ze środków pracodawcy, które trafia do ZUS. Po trzecie od zwiększonego dochodu płacisz PIT 17% a w dodatku podatek od zysków kapitałowych 19%. W twoim przykładzie możliwe, że zarobisz na jedno piwo.
  • Odpowiedz