Wpis z mikrobloga

Sesje rady online w pandemii mogą przysparzać wielu problemów, o czym pisaliśmy nie tak dawno temu, ale niektóre gminy radzą sobie z nimi całkiem nieźle. Przykładem może być gmina Komprachcice. Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy na ten temat z Przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Szopą.

W sytuacjach, gdy nie ma możliwości prowadzenia sesji online, chyba jedynym rozwiązaniem są tradycyjne sesje, ale w dużych salach?

To prawda i w takiej sytuacji zadaniem wójta i przewodniczącego rady gminy jest zapewnienie bezpiecznych warunków do przeprowadzenia takiej sesji. Dziś z ciekawości włączyłem sobie transmisję sesji rady gminy, w której radni głosują poprzez wysłanie SMS-a i byłem przerażony. Sala była duża, było w niej tylko ok. 5 osób, choć spokojnie mogłoby się zmieścić więcej. Byli tam – wójt, przewodniczący, wiceprzewodniczący i urzędnicy, a wszyscy radni oglądali u siebie w domach transmisję, bez możliwości zadawania pytań i głosowali, wysyłając SMS-y. Po trzech minutach, gdy ktoś nie wysłał SMS-a lub ten nie doszedł, taka osoba nie uczestniczyła w głosowaniu. Dla mnie to nie do przyjęcia.


Więcej na naszej stronie.
Więcej o sesjach w pandemii.

Wołam:


Fot. Krzysztof Szopa
__
Nie złość się na darmo! Przekaż nam 1%. Zrobimy, co trzeba. KRS 0000181348 www.siecobywatelska.pl/1-procent
#prawo #prawodoinformacji #niebojsiepytania #ciagniemywladzezajezyk #watchdogpolska #samorzady #radamiasta #radagminy #komprachcice #radny
WatchdogPolska - Sesje rady online w pandemii mogą przysparzać wielu problemów, o czy...

źródło: comment_1618846641GLFykfoLkoaFELfbMu2TYC.jpg

Pobierz
  • 24
@Banicjusz:

Te smsy to jakiś żart xD


Niestety nie.
Spotykaliśmy się jeszcze z takimi sytuacjami, które opisywaliśmy tutaj.

radni mieli oddać głosy na dostarczonych pakietach a transmisja z obrad polegała jedynie na zliczeniu głosów z kopert wyłożonych w pomieszczeniu obejmującym zasięg nagrania. Jako inny przykład wskazać można głosowanie w sprawie wyboru wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Głuchołazach – członkowie komisji skrutacyjnej objeżdżali domy radnych białym samochodem, w którym znajdowała się urna
@Ko_Otu

to jest kpina, jestem radnym w małej gminie i sesje w trybie hybrydowym to nie problem. Radni kontaktują się przez teamsa i każdy ma prawo coś powiedzieć


Dlatego właśnie wypytaliśmy Krzysztofa Szopę jak rady odbywają się u niego w gminie. Może to będzie inspiracją dla innych rad albo mieszkańców, by mieli do dyspozycji przykłady, że da się inaczej.
Przy okazji, zdradzisz jak u Was wygląda udział mieszkańców - oglądanie transmisji, możliwość
@Watchdog_Polska: sesja jest nagrywana i dostępna na live na youtube. Gości raczej na sesji nie mamy(jeśli chodzi o mieszkańców) chyba że z okazji jakiś eventow. Czat na youtube chyba wyłączony, ale jeśli są problemy wskazywane przez mieszkańców to często są te tematy poruszane przez radnych