Wpis z mikrobloga

Hej! Potrzebuje gdzieś ulokować kapitał na jakiś rok albo dwa. #gielda odpada bo za duże wahania i najzwyczajniej nie chce się martwić że stracę. Myślałem nad ETF a konkretnie Finax. Z drugiej strony mógłbym kupić jakąś działkę i sprzedać po 2 latach. Jest jakaś inna opcja którą powinienem rozważyć?
Jeśli chodzi o działki, to celować raczej w tańsze i próbować czy raczej coś droższego?
Ogólnie po tym czasie chce wykorzystać tą kasę na budowę własnego domu bo działkę już mam.
#inwestycje #budownictwo #budowadomu #kiciochpyta #pieniadze
  • 13
@Bogdan191: 2 lata to ewentualna strata powinna się w tym czasie zniwelować. Kup sobie indexy sp500 nasdaq dj30 i China 50 powinieneś mieć jakiś fajny % za 2 lata. Zakładam że byczy market będziemy mieli kilka następnych lat więc spoko.
@Bogdan191:
Jak nie chcesz ryzykować to idź do pko i wykup dwuletnie obligacje.
Ja na twoim miejscu kupiłbym nieskorelowane ze sobą etfy, SPDR, GOLD, utilitites sector spdr etf i może etf na commodities z life stockiem.
@Bogdan191: w Twoim przypadku prawdopodobnie działka. Zakładając dalszy wzrost na cenach nieruchomości masz raczej większe szanse na zysk/ochronę kapitału.
Natomiast w dłuższym terminie przy braku czasu na giełdę i awersję do ryzyka brałbym ETF-y.
@Bogdan191: No probs. Tylko zrób to jak należy, a nie na podstawie rad randomów z internetu. Zobacz sobie ceny transakcyjne, gdzie są popularne działki do kupienia itd. W starostwach powinni udostępniać za opłatą wykaz z danego powiatu/gminy więc można sobie przeglądnąć gdzie jest największy ruch na nieruchomościach i jakie są faktyczne ceny u notariusza - zakładam, że będziesz brał lokalnie, więc jakieś rozeznanie masz :)
@Bogdan191: dobrze Ci kolega napisał. Cena gruntów na pewno nie spadnie. Ich wartość też nie powinna. Grając na giełdzie musisz zaakceptować ryzykoz wszystko zależy od sytuacji. Jedni ryzyko i straty akceptują a inni zupełnie nie. Są różne aktywa dla różnych sytuacji. Ja np mam obligacje i złoto na spłatę kredytu hipotecznego w wypadku zmiany opłacalności bo wartość szybciej rośnie niż cena kredytu, natomiast inną część kapitału mam na giełdzie ponieważ akceptuję