Wpis z mikrobloga

@zazuzizizazuzaj: mam nadzieję że to nie zarzutka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

w dużym uproszczeniu docker to oprogramowanie do wirtualizacji, w tym przypadku najprawdopodobniej użyte przez programistę w celu ułatwienia sobie konfiguracji środowiska lokalnego. filmik pokazuje moment startu takiego środowiska, czyli uruchamianie się kilku(nastu) programów na raz, powodując że procesor pracuje pełną parą (w biurach nazywany "odlatującym japkiem", od wycia wentylatorów w laptopie :))

na dodatek, na windowsie
docker nie jest oprogramowaniem do wirtualizacji, chociaż faktycznie na Windows i MacOS jest uruchamiany w wirtualnej maszynie


@Bionizy: Wirtualizacja to pojęcie ogólne i nie dotyczy tylko maszyn wirtualnych. Konteneryzacja to również forma wirtualizacji oraz do samej konteneryzacji masz pierdyliard podejść bo masz konteneryzację konkretnych środowisk pod aplikację jak w dockerze (jeden proces per kontener) albo konteneryzację całych systemów operacyjnych (dystrybucji linuksa) np w lxc lub lx.d.

To, że na macos i
@Bionizy: @alkb: jest też coś takiego jak Windows Containers i wtedy odpalane są kontenery Windowsowe a nie Linuksowe w których jest Windows Server Core ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ale teraz się z tym męczę w nowej pracy i… no… słowo "męczę" to bardzo delikatnie ujęte. Już nie wspomnę że czas startu czy stopu kontenerów to jakiś dramat :D Czasem nawet kilka sekund to trwa.