Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #laptopy #dyski #hardware
Czy temperatura (HD Tune 2.55) 46°C na dysku : Micron1100MTFDDAV256TB, w stanie spoczynku jest dobra?
Podczas Error Scan temperatura ucieka mi powyżej 60°C i rośnie. Wtedy HD Tune krzyczy, że temperatura krytyczna.

Sprawdzam to bo ostatnio coraz wolniej otwierają mi się pliki AutoCad, Excel -> Gdzie te pliki jakiś czas temu otwierały się szybko. (Dokładnie to wygląda tak, że jak otwieram jakiś plik, to zanim otworzy mi się okno programu wczytującego ten plik, to kliknę drugi raz myśląc, że za pierwszym razem źle kliknąłem...)
Dodatkowo jedna aplikacja z grą ma drastyczne spadki FPS, nie zauważalne jakiś miesiąc temu.

HD Tune i CrystalDiskInfo wskazują, że Health Status jest Ok/Dobry.

No i teraz nie wiem, czy to problem z dyskiem, czy trzeba lapka oddać na czyszczenie/wymiany past, etc, czy formatować dysk i zrobić reset systemu.
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@AionSama: Taka temperatura jest w normie, do tych 70 stopni nie masz się o co martwić, zwłaszcza, że to laptop.
Z racji słabej wentylacji dyski często osiągają temperaturę innych komponentów w obudowie.
  • Odpowiedz
@AionSama: Otwórz "Resource monitor" w windowsie i monitoruj który zasób jest obciążany najmocniej podczas otwierania tych plików. Trudno jest mi teraz zgadnąć, bo wpływ na prędkość otwierania pliku ma zarówno sam dysk, który ma ten plik zapisany, procesor, który wykonuje instrukcje odczytywania tego pliku jak i RAM, w którym ten plik jest potem tymczasowo przechowywany. Dysk sprawdzisz smartmontools ( https://www.smartmontools.org/wiki/Download#InstalltheWindowspackage ) , RAM jakimś memtestem lub podobnym, a procesor... no
  • Odpowiedz