Wpis z mikrobloga

Pchalibyście się w kredyt 600k przy dochodach ~13k? Obecnie wynajmuję.
Z plusów to rynek wtórny więc mógłbym się wprowadzić odrazu po załatwieniu hipoteki.

#nieruchomosci #mieszkanie

600k hipoteki przy 13k dochodu ma sens?

  • Jeszcze jak 68.8% (75)
  • Nie bardzo 31.2% (34)

Oddanych głosów: 109

  • 11
@DonPablito: Złe wartości ze sobą zestawiasz. Nieistotna jest całkowita kwota jaką chcesz pożyczyć, tylko wysokość miesięcznych zobowiązań. Bezpiecznie jest, jeśli te zobowiązania to mniej niż 30% twoich miesięcznych zarobków.
A ty podajesz dwie kwoty nie dające nawet szansy na odpowiedź.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Drmscape2: w domyśle są standardowe wartości dla hipoteki, dla kogoś kto trochę lizną temat przedziały są dosyć oczywiste.

Ale masz rację. Rata w tym przypadku powinna się zmieścić w 3k przy 25 latach spłaty i obecnych stopach.
@DonPablito: strzelam, że wynajmujesz mieszkanie powiedzmy za 1500 + czynsz razem z 2k. Jak widziałem w kalkulatorze ing kredyt na 600k -> 2,4k wiec nie wydaje się źle tym bardziej, że to wymarzone i do mieszkania a nie do inwestycji.
@acpiorundc: Częściowo pod inwestycję bo planuję za 5-7 lat zacząć się budować albo zmienić na coś większego. Ale ogólnie to tak, rata nie powinna przekroczyć 20% mojego budżetu. I z wynajmem trafiłeś prawie idealnie co do ceny.
@DonPablito: ja bym brał i z tyłu miałbym taki mały dzwoneczek, że w każdym momencie mogą pójść stopy % o 1 - 2% w górę to odrazu dość mocno wzrasta rata. Możesz zawsze nadpłacać a potem to mieszkanie sprzedać i wybudować swoje itd. itd. Ogólnie w twoim przypadku to nie jest inwestycja tylko zaspokojenie swoich potrzeb życiowych a to co innego. A za 5-7 lat to dopiero zobaczysz co będziesz chciał.
@DonPablito: Jak wymarzone to bierz ze stałą stopą na 5 lat. Stosunek raty do zarobków jest git Sam mam dość podobny. Po 5 latach mieszkania sam będziesz wiedział czy to faktycznie było takie wymarzone i warto zostać czy się budować.