Wpis z mikrobloga

Czy ty przeliczyłeś zarobki Austriaka na złotówki? XDD


@kezioezio: Tak, po kursie 4,6 zł/Euro. Może obraźliwe ale kwoty w złotówkach są łatwiejsze do ogarnięcia dużo-mało, nie?
Chodziło mi o to, że procentowo płacone podatki Austriaka z Polakiem zrównują się między 200 a 300 tys. zł czyli np 60 tys euro rocznie- to już klasa średnia nawet w Austrii; wszyscy biedniejsi Polacy są obdzierani w porównaniu z zagranicznymi odpowiednikami, a nie
  • Odpowiedz
@Ignacy_Loyola takie bzdury może pisać człowieczek, który nie ma zielonego pojęcia o czym pisze. Po zapłaceniu podatku w Norwegii z każdej wypłaty zostaje na tyle żeby pozwolić sobie na spokojne życie i pomóc rodzinie w Polsce. Jeżeli ulegnę wypadkowi w pracy to mam płatne zwolnienie lekarskie przez rok płatne 100 % pensji. Dodatkowo można przedłużyć zwolnienie do 4 lat płatne 66 % pensji. Nie będę wdawał się w inne korzyści wynikające
  • Odpowiedz
@vilas: ale jak chcesz zmusić januszy do płacenia więcej? Problem z Januszem jest taki, że i tak będzie robił tak, żeby zarabiać jak najwięcej, jak nie optymalizacją to wzrostem cen, a jak przestanie mu się kalkulować to zwinie interes. Jedyny efektywny sposób to zwiększenie konkurencji na rynku pracy.
  • Odpowiedz
@2mack: tak, masz rację, musi być większa konkurencja - zapewni ją uczciwa konkurencja
janusz zyskuje oszukiwaniem - dlatego np. może mocniejszy law enforcement i prawo pracy
większa minimalna
czemu ?
bo ta minimalna wyeliminuje januszy a uczciwi i tak już płacą więcej
czyli minimalna powiększona nie uderzy w biznes szanujący pracownika - bo oni już
  • Odpowiedz
@vilas: przestrzeganie prawa pracy ok, ale zwiększanie minimalnej to jest sztuczna ingerencja w rynek pracy i nie jestem przekonany, że przyniesie pozytywny skutek, szczególnie jeśli będzie podnoszona w oderwaniu od ogólnego wzrostu wynagrodzeń. Konkurencja jest większa gdy zmniejsza się stosunek liczby potrzebnych pracowników do poszukujących pracy - wydaje mi się, że wyższa minimalna to czynnik jednak zwiększający ten stosunek
  • Odpowiedz
@2mack: przyniesie - zmusi januszy
normalna firma już płaci więcej i jej to nie ruszy

mówisz o podnoszeniu i oderwaniu
a co powiesz o oderwaniu biznesu od kosztów życia pracownika?
czynsz po ostatnich decyzjach w warszawie wzrósł mi o 200 złotych, pracodawca
  • Odpowiedz
Konkurencja jest większa gdy zmniejsza się stosunek liczby potrzebnych pracowników do poszukujących pracy


@2mack: Polska wg danych Eurostatu (a może to już pisałem do Ciebie) ma jeden z najniższych procentów wakatów w EU
w EU średnia to 3%, 3.5% w Polsce to 0.7%
czyli miejsc pracy nie ma

może nie ma bo ludzie zapieprzają za dwóch ?
  • Odpowiedz
@vilas: nie przejmuje się, bo nie taka jest jego rola i nigdy nie będzie. Jednak jeśli znalezienie wartościowego pracownika będzie dla niego trudne, to będziesz mógł wymusić na nim wyższą pensję albo odejść gdzie indziej.
  • Odpowiedz
@2mack: a jak chcesz inaczej polepszyć życie pracownika i zwiększyć wynagrodzenia ludzi (kwota wolna jest cholernie ważna)
jak ?
poza pensją minimalną, jak ?
nie powstanie nam nagle 100 fabryk robiących samochody, czołgi, samoloty, telewizory, komputery
  • Odpowiedz
@vilas: tzn. ja rozumiem twoje argumenty i zarzuty, często słuszne ale nie wierzę w że rozwiązania które proponujesz będą skuteczne i będą miały pozytywny skutek
  • Odpowiedz
@vilas: dlaczego miałoby nie powstać? Procent inwestycji w Polsce spadł w ostatnich latach na rzecz konsumpcji. A mamy dużo inwestycji w infrastrukturę do zrobienia, olbrzymi projekt efektywności energetycznej, termomodernizacji i transformacji energetycznej
  • Odpowiedz
@2mack: bo nie mamy towarów eksportowych, bo nie zapłacą lepiej inżynierom janusze biorący kontrakt i 90% z niego na rezydencję etc.
efektywność energetyczna to np. ocieplanie domów - ludzie musza mieć kasę
trafiłeś w "czuły punkt"
moja rodzina ma dom na wsi, nieocieplony, ciągle musimy palić w piecu , okna stare , cegła taka biała cementowanie nie suporex- słowem gówniana izolacja
no i chcemy ocieplić i dach wymienić, za dach firmy chcą 40 tysięcy do 50, za ocieplenie podobnie,
skąd teściowa emerytka mająca 1000 emerytury i 70-kilka lat weźmie 100 tysięcy złotych
  • Odpowiedz
@2mack: kolejna modernizacja - mniej trujące auto
fajnie, auto to 100 tysięcy obecnie (segment C, nowe, skrzynia automat, nawet słabe wyposażenie, bo ceny aut bardzo poszły w gorę m.in. przez spadek wartości PLN)
no i moja kobieta ma 24 letnie auto z 1996 roku
nie stać jej dać 100 tysięcy
jak widzisz zmniejszenie spalin gdy ktoś ma 3500 pensji , utrzymuje dom na wsi i siebie w Wawie ?
  • Odpowiedz
@vilas: termomodernizacja to jest właśnie obszar, gdzie państwo mogłoby, a wręcz powinno zainterweniować z zyskiem dla wszystkich. W kontekście redukcji emisji nawet musi. Można np. stosować formułę ESCO (chociaż to bardziej dla budownictwa wielorodzinnego), gdzie nie inwestujesz, a jedynie dzielisz się oszczędnościami. A co do eksportu to wcale nie jest tak źle, mamy minimalnie dodatnie saldo.
  • Odpowiedz