Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się o jaką moc przyłączeniową wystąpić do energetyki. Dom mały, ogrzewany i ciepła woda gazowo, kuchenka też gazowa (z piekarnikiem elektrycznym...). Z większych rzeczy to jeszcze będą 3 klimatyzacje. Tutaj jednak pojawia się pytanie, bo w przyszłości (nie wiem jak bliskiej...) planuję fotowoltaikę no i może się skończyć, że jak będzie dobrze to 'odkładać', to czasem będę pewnie dogrzewał klimatyzacją, lub jak będzie się dobrze się spisywać, to i może nie jest głupie mieć piec elektryczny do wody. Brać z zapasem, czy bez sensu? O ile wystąpić, 10-12kW?
#budujzwykopem
  • 17
@bachus Zawsze z zapasem. Nigdy nie słyszałem żeby ktoś narzekał - wziąłem za dużą moc. Zawsze za to, gdy ktoś płacze, to jest historia: o #!$%@? złoty znowu mi korki wywaliło bo stara postanowiła wyprasować gdy piekła ciasto, a w międzyczasie pralka robiła swoje. A ja tylko wodę na herbatkę wstawiłem żeby Sagę zalać.

Różnica w cenie nie zabija.
@progressive dwie, no ale ilość osób aż tak wiele nie wnosi. Lodówka, czy piekarnik jest najczęściej taki sam dla wszystkich a dodatkowe światło czy laptop to aż nie taka duża różnica
@progressive: tak, masz rację, kilka osób może uzbierać tak, że będzie liczone w kW.
Jako ciekawostka, u moich rodziców w domu (bardzo starym...) 2-rodzinnym na 5 osób główne zabezpieczenie ma 25A (~5.7kW), no ale wiadomo, jak chodzi czajnik to pralka musi być wyłączona ;-)
@bachus: Zabezpieczenie 25A to przyłącze 3 fazowe 17kW (400V * 25A * pierwiastek z 3) i jeżeli nie chcesz mieć miej to musisz o takie przyłącze wystąpić. Przy przyłączu 10kW dostaniesz bezpiecznik 16A, a przy 12kW zabezpieczenie 20A. Nie licz na to, że rejon da Ci zasilanie tylko 230V i do tego zabezpieczenie o kosmicznych wartościach rzędu 50 - 60A, przy takim zapotrzebowaniu na bank dostaniesz 400V i będziesz musiał rozbić
@Xargo1: 25A to jeszcze może być 1f 5kW. To maks co można zamontować na jednej fazie.

W starych złączach często moc umowna/przyłączeniowa nijak się ma do zabezpieczenia, widziałem moc przyłączeniowa 5kW i 25A 3f... Takie cuda.

@bachus: biorąc pod uwagę selektywnosc przeciążeniowa zabezpieczeń pierwsza sensowna moc to 14kW. Dostaniesz wtedy 3x25A. Aby mieć 32A musisz wziąć 17kW. Wszystko pośrednie jest bez sensu bo płacisz więcej a zabezpieczenie się nie zmienia
@gruby_mbl: dzięki, tak też będę celować; ogólnie z czego wynika B25, bo czegoś nie rozumiem? tj. 25A na zabezpieczeniu, to daje poniżej 7kW. Tj. jak doprowadzone jest 14kW, to czemu na zabezpieczeniu dużo mniej?