Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad zakupem aparatu. Wpadła promka na coś takiego:
https://www.pepper.pl/promocje/aparat-olympus-om-d-em1-mark-ii-body-obiektyw-zuiko-1240mm-f28-pro-lampa-blyskowa-at-olympus-378292
wykorzystanie:
Podróże
Rodzina
Pomieszczenia

Co sądzicie o tym modelu?

#fotografia #aparatyfotograficzne #kiciochpyta #zakupy #zdjecia
szcz33pan - Zastanawiam się nad zakupem aparatu. Wpadła promka na coś takiego:
https...

źródło: comment_1617521658yAMT5XL5vG1VZx9r7tQ1WO.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@szcz33pan: Zakładam, że nie znasz się na foto? Imho słaby pomysł:
-To M43 - cropx2 i podwójne "zaciemnienie" światła - światło 2.8 to inaczej 5.6 dla pełnej klatki - CIEMNE fest.
-podróże: 24-80* to zwykła streetówka bez polotu - bardziej coś koło 70-120mm** by się zdało na podróżnicze foto
-rodzina: tu lepsze zdjęcia cykniesz choćby nowszym telefonem, który ma obróbkę cyfrową w trakcie robienia zdjęcia
-pomieszczenia: a tu musiałbyś mieć obiektyw szerokątny/fisheye - podanym obiektywem nawet zza drzwi nie zrobisz zdjęcia pomieszczenia. Najszersze obiektywy dla M43 to Laowa 9mm (czyli 18mm realna), gdzie w canonach masz nawet do realnych 4mm (na pełnej
  • Odpowiedz
@RegulaminowyUzytkownik: pośrednio też, przysłona reguluje ilość światła padającego na matrycę - przy ciemnych obiektywach z dużą wartością f musisz dać aparatowi więcej czasu na zarejestrowanie zdjęcia (ważne w pomieszczeniach i ciemnych miejscach). Przy zwiększaniu przysłony zwiększa się głębię ostrości, czyli niweluje efekt rozmytego tła :)
  • Odpowiedz
@xibit: no z tym otworem przysłony popłynąłes. Roznica taka, ze przy tej samej ogniskowej aby uzyskac taki kadr trzeba stanac dwa razy dalej aby uzyskac ten sam kadr więc glebia ostrosci się zwiększa. Ilosc swiatla dalej jest taka sama wiec piszesz dyrdymały.
  • Odpowiedz
@xibit: dokładnie. ilość światła jest taka sama. ba nawet ogniskowa jest dokładnie taka sama, zmienia się tylko fragment rejestrowanego obrazu. głębia ostrości to połączenie dwóch rzeczy - odległości od fotografowanego przedmiotu i wielkość otworu przysłony.
dlatego głębia ostrości jest też taka sama dla takiej samej odległości od fotografowanego przedmiotu, ale jak napisał mireczek @adam-photolive: żeby otrzymać taki sam kadr tj. aby fotografowany przedmiot zajmował taką samą powierzchnię na
  • Odpowiedz
@xibit @adam-photolive @daczka92

Światło f/2.8 dla m4/3 i dla FF jest takie same. Zmienia się jedynie głębia ostrości. Można przyjąć, że głębia ostrości przy f/2.8 w systemie m4/3 będzie zbliżona do głębi przy f/5.6 dla pełnej klatki.

Ogniskowa dla m/43, apsc, czy ff jest TAKA SAMA bo zdefiniowana ona jest w obiektywie a nie wielkości matrycy. Zmienia się jedynie kąt "widzenia" aparatu. To jest ekwiwalent ogniskowej a nie
  • Odpowiedz
  • 0
@szcz33pan powiedzą ci że za 5k kupisz coś lepszego niż M4/3, ale ten zestaw jest kozacki do Twoich zastosowań.
To jest sprzęt na poziomie profesjonalnym, w pełni uszczelniony, z super stabilizacją, autofokus szybki i bardzo celny.
  • Odpowiedz
@bugg: wg mnie napisałeś ogólnie i wolałem naprostować aby ktoś później tych bredni nie powtarzał. Ty może wiesz o co chodzi ale następny nie będzie znał skrótów myślowych i będzie żył w niewiedzy ;)
  • Odpowiedz
@daczka92: @spiritus: @bugg: uzywany tez moze być. Zastosowania podalem budzet tak do 5-6k. Interesuje mnie wybrac cos najlepszego w tym budżecie i w miare uniwersalnego. Do pomieszczen na szeroki kąt ewentualnie drugi obiektyw by byl, choc jakos często nie bede z tego korzystać (kilka razy do roku). Poki co do szerokiego kata uzywam Xiaomi Redmi Note 8t
  • Odpowiedz
@szcz33pan: 12mm nie będzie tragedią jeżeli chodzi o pomieszczenia. wg mnie ta lampa błyskowa to do niczego. ona nie jest regulowana, wali na wprost...
nie mam pojęcia czym się różnią em1 em5 i em10, ale bawiłem się olympusem znajomego jakimś i był bardzo fajny. ja z 7 lat na lustrzankach robię, ale już mnie wkurzyło targanie tego wszystkiego, sprzedałem wszystko z systemu nikona co miałem i teraz sie zastanawiam czy
  • Odpowiedz