Wpis z mikrobloga

Mirki, zastanawiam się nad wyborem laptopa 15,6". Do użytku domowego, do przeglądania internetów (dużo czytania starych dokumentów na stronach archiwów cyfrowych), czasem obróbka grafiki, słuchanie muzyki, praca na aplikacjach biurowych. Budżet do 3500 zł, chciałabym żeby na parę lat wystarczył - obecny laptop ma już 10 lat ale chyba nie ma co liczyć, że nowy też tyle pociągnie xD

Z tego co się orientuję warto teraz brać z Ryzenem 4500U, zgadza się? Czy 8 GB RAM wystarczy mi na moje potrzeby? Bo na x-komie mają też wersje 16 GB, ale to jest RAM rozszerzone przez nich i jakoś chyba wolę mieć gwarancję producenta a nie x-komu.

Rozważam takie:
Acer Aspire 5 R5-4500U/8GB/512/W10 IPS -> podobno kiepski dźwięk? Aktualnie 3049 zł na x-komie.
Lenovo IdeaPad 5 15ARE05 15,6" AMD Ryzen 5 4500U - 8GB RAM - 512GB Dysk - Win10 -> podobno słaba matryca źle oddająca kolory? I nie można już dołożyć RAMu, co chyba kiepsko rokuje na przyszłość... Aktualnie stoi po 3199 zł na RTVEuroAGD, nie widzę nigdzie indziej.

#laptopy #komputery
  • 22
@HorribileDictu: tak, podczas konfigurowania komputera (pierwsze uruchomienia, aktualizacje, instalacje programów itd. itp) to brało mi z 5 GB na 8 gb (chociaż tak naprawdę miałem do użycia nie 8 GB a 7,2 GB - karta graficzna też musi zarezerwować dla siebie pamięć). Po całej tej aktualizacji teraz Windows 10 bierze ok. 2,5 GB przy prostej pracy. Na standardy biurowe 8 GB starczy jednak na przyszłość warto mieć możliwość rozbudowania (kiedyś 4GB
@HorribileDictu: U mnie w robocie jeszcze potrafię mieć otwarte równocześnie 6 Wordów, 8 Exceli, 10 kart Firefox, 5 pdfów i mając 8 GB RAMu daję radę (pamiętam jak dobiłem do ponad 7 GB zużycia, ale przeginałem z niezamykaniem ciężkich pdfów)
@HorribileDictu: Nie musiałem całe szczęście tłumaczyć, ale lajkowałem na fb informacje u innych znajomych którzy udostępniali posty o manipulacji tej strony. Z jednej strony mówi się o tym, żebyśmy nie sadzili monokultur sosny, z drugiej czytałem informacje o tym czemu robimy dziury w lasach (rębnie III do wprowadzania w gniazda dęba w jednolitych gatunkowo drzewostanach).

Z innej beczki - w ramach kampanii ochrony ppoż. lasów nasza lokalna gazeta opowiadała o funkcjonujących
W komentarzach dowiedziałem się o tym, że muszą z tej wieży pilnować ściętego drewna i dlaczego tyle LP ścina lasów. meeeh.


@Kruk7: A ja dzisiaj na Linkedinie widziałam jak w wątku o tej mapie jakaś babka wrzuciła grafikę prezentującą stan lasów w Polsce w X wieku i obecnie, oczywiście na obu mapkach ta sama granica xDD Na pohybel Chrobremu, to on wyciął te lasy!