Wpis z mikrobloga

Mirki, przymierzam się do zakupu auta. Chcę auto z salonu [1], typowy "dupowóz" z paroma udogodnieniami, a nie coś, żeby sąsiadowi żyłka pękła. Planuję wydać 85-90 tys. PLN. Jednym z istotniejszym wymogów jest duży bagażnik (powiedzmy, że te ~420 litrów to minimum), do tego parę dodatków (kamera cofania na przykład).

Po przeklikaniu kilku konfiguratorów mój wybór zawęził się do trzech pozycji:

1) Kia Ceed kombi, wersja M - 89.5 tys. PLN (silnik 1.5 l, 150 KM)
2) Hyundai i30 kombi, wersja Comfort - 82.5 tys. PLN (silnik 1.5 l, DPI, 110 KM; już po "rabacie dla klientów indywidualnych" 5 tys. PLN)
3) Skoda Scala, wersja Ambition + dodatki (pakiet Comfort, kamera cofania) - 89.5 tys. PLN (silnik 1.5 l, 150 KM)

W nawiasie podałem jedyną istotną (moim zdaniem) różnicę w standardzie / wyposażeniu - cała reszta jest praktycznie identyczna ("goła" Skoda była uboższa, stąd konieczność dorzucenia dodatków) i taka jak mi odpowiada.

Moje najważniejsze pytanie brzmi - która z tych opcji jest najlepsza? Jak z niezawodnością i jakością wykonania? Jak z obsługą klienta / podejściem do reklamacji? Wszelkie uwagi / komentarze mile widziane.

Drugie pytanie - czy jestem słusznie uprzedzony do silników 1.0 w takich autach? Może jednak do jazdy w mieście i okazyjnych wyjazdów szkoda dopłacać? Mimo wszystko lubię jednak jak auto ma trochę więcej "kopa" i mogę w miarę komfortowo i bezpiecznie kogoś wyprzedzić i jakoś nie widzę 1.0 w czymś większym, a szczególnie mam obawy o żywotność... Z drugiej strony różnica w cenie jest zwykle istotna.

Trzecie pytanie - ponieważ planuję skorzystanie z kredytu na +/- 3 lata i ~50% wpłaty własnej (mam gotówkę, ale policzyłem, że przy takim kredycie bardziej opłaca mi się te ~40-50 tys. PLN wrzucić w nadpłatę kredytu hipotecznego), to czy któraś z tych firm oferuje wyraźnie lepsze warunki finansowania? Póki co sprawdzałem tylko dla Skody, bo u dwóch pozostałych nie ma jasno podanych warunków podobnego kredytu (albo ja nie widzę).

#samochody #zakupauta #kia #skoda #hyundai #kiciochpyta

[1] Kolegom "kup kilkuletnią klasę premium" podziękuję - szanuję opinię, ale nie mam w rodzinie / wśród znajomych mechaników, na autach się znam tyle ile absolutnie muszę (i nie bardzo mnie ten temat kręci) i nie mam ochoty się bawić w zakup z drugiej / trzeciej / czwartej ręki i ryzyko z tym związane.

[2] Niestety wersja DGI ze 150 KM to prawie 14 tys. więcej, więc ponad mój budżet. Opcja "pośrednia" to 1.0 l ze 120 KM za 3 tys. PLN więcej.
  • 25
  • Odpowiedz
@pp53: zawsze mnie śmieszy jak ktoś mówi że 20 letnia klasa premium jest lepsza od najtańszego nowego. Mam 15 letnie Volvo i wczoraj zamówiłem nową Dacię Sandero z salonu. Volvo nie ma podejścia nawet do Dacii. Pewnie te 15 lat temu albo nawet 10 było w środku lepiej, ale teraz wszystko skrzypi, w wielu miejscach farba odłazi, co było miękkie stwardniało a co było twarde zmiękło.
  • Odpowiedz
albo cos do 50k uzywke kupić i bez kredytu na spokojnie, tak wracając do tej toyoty corolli chyba jest tez najlepsza pod wzgledem opłacalnosci bo stosunkowo tak szybko toyota nie traci na wartości, tak samo jak vw nie traci szybko na wartosci. A moze dacia? Nowe teraz całkiem przyzwoite są.
  • Odpowiedz
@Torgerd: Nie powiedziałem, że jest lepsza, tylko że wykonanie wnętrza jest o niebo lepsze. Mam w rodzinie dwa 20letnie volwiaczki i ich wnętrze jest bez zarzutu, nic nie odłazi, plastiki są w dobrym stanie, ale zdarzało mi się widzieć podobne roczniki które były dosłownie zdezelowane, jak dbasz tak masz. Producenci budżetowych samochodów wkładają bardzo wiele wysiłku w budowanie pozorów, ładnie wykonane wnętrze ma odciągnąć twoją uwagę od jego niskiej jakości, w
p.....3 - @Torgerd: Nie powiedziałem, że jest lepsza, tylko że wykonanie wnętrza jest...

źródło: comment_1617088522MEJ1HegzpilWWjWbrdTHE8.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@NiebieskiWStringach: ja pierdziele. Ile będzie jeszcze gadanie o panewkach w 1.5 dCi? Problemy były ale w silniku sprzed minimum 10 lat!
Sam jeździłem Laguna 1.5 dCi 2012 i ten silnik był już całkowicie zmieniony. Totalnie bezproblemowa jednostka!
  • Odpowiedz