Wpis z mikrobloga

w sensie sugerujesz jej utratę? :D


@Abaddon84: Nie. W sensie: czy chcesz kasę inwestować krótko czy długoterminowo.
Czy za pół roku likwidujesz, bo kupujesz samochód? Czy chcesz zlikwidować za 5 lat?
  • Odpowiedz
@Kuklak: Stąd moje pytanie - rzecz właśnie w tym, że ta oferta wygląda na idealne wprowadzenie dla kogoś, kto nie wie nic o giełdzie, a chciałby zacząć coś inwestować. Dlatego właśnie dopytałem (dziękuję Ci za odpowiedzi!) czy Waszym zdaniem to zdzierstwo, czy legitny sposób na nienajgorszy i bezpieczny zysk.
  • Odpowiedz
Stąd moje pytanie - rzecz właśnie w tym, że ta oferta wygląda na idealne wprowadzenie dla kogoś, kto nie wie nic o giełdzie, a chciałby zacząć coś inwestować. Dlatego właśnie dopytałem (dziękuję Ci za odpowiedzi!) czy Waszym zdaniem to zdzierstwo, czy legitny sposób na nienajgorszy i bezpieczny zysk.


@Abaddon84: Opłata za zarządzanie jest duża. 0,7% do 1,9%
To już lepiej ETF
https://www.mbank.pl/indywidualny/inwestycje/gielda/etf/

Przeciętny roczny koszt zarządzania w akcyjnych funduszach ETF wynosi
  • Odpowiedz
@Abaddon84: Zakupiłem fundusz dla odważnych w marcu 2020 obecnie mam +17.56%
I w grudniu 2020 fundusze ETF, tu już ryzykownej bo wybiera się z dużej ilosci. Zbytnio się nie zgłębiałem które wybieram, mam obecnie +7,5%.
Najwięcej zarobiłem na Tureckich (choć połowa zysku przez ostatni krach zleciała, ale i tak największy plus) a jeden fundusz jest na minusie - Polskich obligacji skarbowych.

Więc jestem zadowolony, ale w marcu akurat był dołek.
  • Odpowiedz
@Rk1122: Te mBankowe fundusze radzą sobie raczej słabo (mBank dla odważnych, dla każdego, dla aktywnych). 17% przy inwestycji w marcu gdzie w zasadzie był dołek i ciężko było stracić to naprawdę niewiele. Dla przykładu ETFy też dostępne w eMaklerze zrobiły 60% (s&p500 sektor IT), dywidendowi arystokraci 48% itd. Lepiej już inwestować w ETFy, a nie w fundusze mbankowe.
  • Odpowiedz
@Abaddon84: Zobacz sobie jak te 3 wymienione fundusze radzą sobie na tle rynku. Raczej mają słabe wyniki, jak chcesz inwestować długoterminowo to wybierz raczej ETF jakiś. A jak już chcesz fundusze inwestycyjne to popatrz na Skarbiec i inne które też są dostępne w mBanku i rozłóż na kilka (najlepiej parasolowych). Te fundusze "mBank dla..." mają wysokie koszty bo po prostu inwestują w inne fundusze i już lepiej samemu sobie rozłożyć zgodnie
  • Odpowiedz