Wpis z mikrobloga

W tym roku muszę zrobić posadzkę w domu i waham się między anhydrytem, a posadzką cementową z miksokreta. Dom parterowy z użytkowym poddaszem, ogrzewanie pół na pół- na dole podłogówka, góra grzejniki. Problem jest taki, że projekt nie przewiduje na stropie tak dużego obciążenia jakie daje posadzka cementowa. Z kolei na dole mam garaż i nie chciał bym tam anhydrytu... Jeśli zrobię anhydryt wszędzie poza garażem, to później nie znajdę ekipy do wykonania wylewki cementowej na tak małej powierzchni (garaż ma 20 m2).
#posadzka #anhydryt #budowadomu
  • 13
  • Odpowiedz
Problem jest taki, że projekt nie przewiduje na stropie tak dużego obciążenia jakie daje posadzka cementowa.


@inko-gnito: serio? To co ty tam masz za strop? I co jest w projekcie jako wierzchnia warstwa?

Posadzka anhydrytowa moim zdaniem jest niepotrzebnym podrażaniem budowy, bo owszem jest lepsza, ale nie na tyle lepsza na ile droższa, ale jak tam chcesz. A w garażu na te 20m2 można ukręcić wylewkę z worków w betoniarce (można
  • Odpowiedz
@Jarek_P: mam strop monolityczny. W projekcie dla posadzki (dla samej wylewki, bez styropianu, płytek itd.) jest przewidziane maksymalne obciążenie 1,47 kN na m2. Czyli 150 kg na m2. Wylewka cementowa będzie ważyła 180 kg/m2 a anhydryt 110 kg/m2. Też mnie zdziwiło to 1,47 kN, bo zazwyczaj w projektach jest około 2 kN.
Mam wyceny dwóch ekip i anhydryt wychodzi około 2000 zł. drożej od miksokreta. Wolę sam nie robić wylewki w
  • Odpowiedz
@inko-gnito: a jaki gruby jest ten strop i z jakim zbrojeniem? Rozpiętości jakieś nietypowe, czy standard? Bo faktycznie projektowo coś przyoszczędzili, ale i Ty tam nie pakowałbyś dwa razy więcej, tylo w sumie nieznacznie jedynie przekroczył wytyczną. Kierbuda spytaj, niech on się wypowie i niech wpisze do DB stosowną uwagę, że zatwierdza cięższą wylewkę, jakby co.

Zachowanie spadku i dylatacji to nie jest jakieś wielkie wyzwanie, gdybyś miał na budowie betoniarkę,
  • Odpowiedz
@inko-gnito: 20cm to strop po byku, jeśli nie ma oszczędnościowego zbrojenia, to nie powinno być problemu. Między salonem a jadalnią jest kryty podciąg (grubsze pręty), pamiętasz może?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: wszystko było robione zgodnie z projektem. Nie oszczędzałem na zbrojeniu. Między salonem a jadalnią jest belka (podciąg). Może te skromne 1,47 kN jest wynikiem nietypowych rozwiązań? W tym projekcie komin spalinowy jest w ścianie szczytowej i wieniec go "omija". Oczywiście jest tam wzmocnione zbrojenie, ale może to jest jedną z przyczyn... Nie wiem. Na stropie stoją też drewniane słupy (element więźby dachowej), jest ich chyba 6 sztuk. Do tego duża
  • Odpowiedz
@inko-gnito: Tak jak kolega wyżej napisał, zapytaj swojego kierownika. Ja od siebie tylko Ci powiem, że przy sprawdzaniu stanów granicznych nośności przyjmuje się kombinacje oddziaływań wraz częściowymi współczynnikami bezpieczeństwa, gdzie dla obciążeń stałych wynosi on 1,35, a dla zmiennych (kategoria A dla stropów powierzchni mieszkalnych zaleca 2,0 kN/m2), które są dużo bardziej nieprzewidywalne, aż 1,50.
  • Odpowiedz
No dobra, a może ktoś tutaj ma posadzkę anhydrytową w całym domu łącznie z garażem i kotłownią? Jak ją zabezpieczyć na styku z brama garażową? Czytałem, że dobrze pod bramą wylać zwykły beton. No i jak wygrzać taką posadzkę w garażu? Anhydryt musi być suchy przed położeniem płytek, czy wylaniem żywicy.
  • Odpowiedz
@Insane_Mike: skontaktowałem sie z biurem, w którym kupiłem projekt domu. Okazało się, że strop jest przewidziany pod obciążenie posadzką cementową; po prostu wykonawca tej posadzki wprowadził mnie w błąd zawyżając jej ciężar. Mam posadzkę cementową i jestem bardzo zadowolony, tym bardziej że trafiłem na solidną i tania ekipę. Za nic teraz bym nie zamienił jej na anhydryt.
  • Odpowiedz