Wpis z mikrobloga

Troska bolszewików o los chłopstwa na przykładzie walki z głodem w latach 1920-1922

Wsie zostały zrujnowane i nie były w stanie wyżywić wszystkich swoich mieszkańców. Na domiar złego były regularnie najeżdżane przez „oddziały zaopatrzeniowe”

W 1920 roku zarekwirowano 10 milionów ton pudów zboża, w tym całą rezerwę i ziarno siewne na następny rok. Chłopi nie mieli już co jeść w styczniu 1921 roku, a w lutym szybko zaczęła rosnąć śmiertelność. Lenin nie zrobił nic, by pomóc głodującym nawet wówczas, gdy dotkliwe braki żywności zaczęły ogarniać coraz większe obszary. Lenin i Mołotow wysłali 30 lipca 1921 roku telegram do komitetów i guberni z żądaniem, by wzmocnić aparat ściągania podatków na wsi.

W listopadzie 1921 roku politbiuro w składzie: Lenin, Trocki, Kamieniew, Mołotow i Kalinin – jednomyślnie odrzuciło prośbę o zwiększenie racji żywności dla głodujących dzieci. Zamiast tego – gdy miliony ludzi umierały z głodu – bolszewicy hojnie wydawali carskie złoto, by inicjować rewolucje o charakterze komunistycznym w innych państwach. Politbiuro nakazało również rekwirować kosztowności i grabić cerkwie po to, aby, jak tłumaczono, zakupić zboże. W rzeczywistości zebrane środki przeznaczano na inne cele

Jak to się ma do jednych z haseł bolszewików, dzięki którym zdobyli władze: 'chleba i pokoju' - każdy może sam ocenić. Na zdjęciu poniżej chłopskie dzieci po rządami bolszewików.

#ciekawostkizwikipedii #historia #komunizm #bolszewizm #rosja #socjalizm
pablo397 - Troska bolszewików o los chłopstwa na przykładzie walki z głodem w latach ...

źródło: comment_1616755425aHcOImflenHYuyQlLKfpHW.jpg

Pobierz
  • 6
@pablo397: wiem że cytujesz, ale zastanawia mnie jedno, podano że "zarekwirowano 10 milionów ton pudów zboża". Jest z tym jeden problem, gdyż mogli zarekwirować 10 milionów ton zboża, albo 10 milionów pudów zboża. W tamtych czasach w Sowietach używano jednostki miary pud, czyli 16,38kg. Wychodzi na to, że zarekwirowali 163800 ton zboża, co i tak jest ogromną ilością.