Wpis z mikrobloga

#pytanie #zakupy #biedronka #technologia

Hej Mirki, jak właściwie działają te całe kasy samoobsługowe, np. te w Biedronce?
Waga kontrolna jest tylko w strefie odkładczej/pakowania (prawa strona) czy również w strefie produktów (lewa strona)?

Jak tylko po prawej, to po co jest wymagane:

1. Wykładasz wszystko, co masz w koszyku do strefy produktów (półka z boku stanowiska). Dopiero wtedy możesz rozpocząć skanowanie.

wg tego poradnika:
https://wroclaw.naszemiasto.pl/jak-korzystac-z-kasy-samoobslugowej-w-sklepie-poradnik-krok/ga/c1-7854927/zd/55528799

Czyli że wtedy odnośnie do tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=_HN6FMb5p-E&t=118s
masy wszystkich produktów wprowadzili do systemu?

To to nie jest tak, że są dwie wagi i podnosząc jakiś towar do skanowania - kasa wie ile ubyło kg po lewej stronie i kontroluje, czy po zeskanowaniu i odłożeniu po prawej stronie o tyle samo wzrosła waga?
  • 41
@wasmaro: Nie zeskanujesz następnego póki nie odłożysz poprzedniego. Musi iść raz za razem: produkt -> skanuję -> odkładam. Póki nie odłożysz zeskanowanego produktu na wagę, to możliwość zeskanowania kolejnego będzie niemożliwa. Jeśli już zeskanujesz i odłożysz, ale postanowisz zrezygnować, to niestety kasjer musi potwierdzić rezygnację i dopiero potem można zabrać dany produkt z wagi.
@kaczek93: A tak z ciekawości próbowałeś może zeskanować kartę Moja Biedronka pomiędzy towarami tak jak przy normalnych kasach robią? bo wiem, że na końcu po wybraniu "Zapłać..." jest na ekranie pytanie, czy posiadam kartę MB.
@wasmaro: Można zeskanować w dowolnym momencie. Możesz zeskanować samą kartę, możesz - tam w tym polu, gdzie można wyszukiwać po nazwie - wpisać 48 + nr telefonu oraz możesz po kliknięciu zapłać odpowiedzieć twierdząco, że posiadasz kartę, zeskanować ją lub wbić numer (już bez 48)
Nie zeskanujesz następnego póki nie odłożysz poprzedniego.


@kaczek93: Ale chyba kasa się resetuje automatycznie po jakimś czasie, bo widziałem dzisiaj jak jakiś facet trzymając zgrzewkę wody zeskanował kod z pojedynczej butelki, a odłożył na wagę 6 butelek. Chyba domyślił się i zrezygnował, i podszedł do normalnej kasy.

Przykład: zeskanuje jakiś towar, i zamiast go odłożyć na wagę pójdę sobie na sklep - raczej kasa nie będzie zablokowana dla innych, bo czeka
@wasmaro: Tak, najpierw będzie krzyczeć "Czy chcesz kontynuować?", a po jakimś czasie sama wróci do stanu wyjścia.

Tak, możesz się przejść spokojnie i musiałbyś naprawdę długo nie wracać, żeby sama się zresetowała. Chyba że wcześniej doleci do niej jakiś kasjer i uzna, że ktoś się rozmyślił.

Edit: Będzie czekała, ale będzie wyła, żeby umieścić w strefie pakowania. Póki kasjer tego nie cofnie (nie usunie ci towaru, który np. chcesz odnieść), to
@kaczek93: To jeszcze takie pytanko - czy jakbym te odłożone rzeczy na wadze chciał poprzestawiać w celu zrobienia miejsca dla kolejnych i lekko bym podniósł lub wywarł jakiś nacisk podczas przesuwania (czyli ciężar na wadze by się chwilowo zmnieszył/zwiększył), to kasa pewnie będzie się "pluła", ale czy po ustabilizowaniu wagi, można normalnie kontynuować, tj. nie potrzeba żadnego zatwierdzenia kasjera?
Pieczywa nie trzeba kłaść tam gdzie skaner.


@kaczek93: A tak sobie pomyślałem, że i również warzywa/owoce chyba też nie trzeba kłaść na skaner, bo tam może nie ma w ogóle żadnej wagi tak jak przy normalnych kasach? W sumie byłoby to logiczne, bo po co dwie wagi skoro w strefie pakowania może zostać zważone, ale może się mylę.
@wasmaro: Trzeba. Wpierw jest komunikat "umieść artykuł na wadze", po wbiciu danego owocu/warzywa -> "umieść artykuł w strefie pakowania". Owoce i warzywa wpierw waży ta waga, tam gdzie skaner, a strefa pakowania widocznie sprawdza zgodność tego co zostało na nią odłożone z tym co zostało zważone.
Jak masz swoją to może a wytarować, ale kasjer musi to potwierdzić.


@kaczek93: On musi zatwierdzić osobiście przy kasie, czy ma możliwość zdalnie, np. z pobliskiej kasy nr 1 (ewentulanie z monitoringu), bo nie wiem jakim cudem dzisiaj, zanim ktoś podszedł, to po chwili dostałem komunikat "dodano własną torbę", i mogłem kontynuować kasowanie/skanowanie.

Jak mam komunikat "Niewłaściwa waga", czyli muszę czekać na zatwierdzenie, to to oznacza, że nie każdy egzemplarz/sztuka danego
@wasmaro: Zdalnie kasjer nic nie może tam ustawić, do wszystkiego trzeba podejść, jeśli coś wymaga zatwierdzenia. Jeśli wokół ekranu była pomarańczowa obwódka, to znaczy, że ktoś z kasjerów mógł wyłączyć wagę i wtedy, jeśli nikt nie pilnuje (a powinien), to klient może nawet sam sobie alkohol zatwierdzić.

Jak mam komunikat "Niewłaściwa waga", czyli muszę czekać na zatwierdzenie, to to oznacza, że nie każdy egzemplarz/sztuka danego produktu waży tyle co powinien (wg
@kaczek93: a ta "Niewłaściwa waga" dotyczy tylko skanowanych produktów czy warzyw/owoców również?
Ta waga ma dokładność 5g = 0,005kg? niektóre rzeczy mają jakieś zawieszki (np. alkohole) lub etykietki/ozdoby itd. - w sensie że jedna sztuka ma, inna nie ma, bo ktoś zdjął/rozdarł itp. - czy to ma jakiś wpływ na wagę? bo to chyba są minimalne różnice w miligramach?
@wasmaro: Zdarza się to zarówno przy skanowanych, jak i tych wbijanych z ekranu. Jakiś czas temu np. na jednej z kas w kółko nie zgadzała się waga zgrzewki Żywca niegazowanego. Klient skanował zgrzewkę, odstawiał i wywalało komunikat o niewłaściwej wadze. Kilka dni temu był też jakiś problem z wypiekanym pieczywem, że co druga rzecz się nie zgadzała, mimo iż pieczywa się uprzednio nie waży tam gdzie skaner. Zawieszki wydaje mi się,
@kaczek93: Tak się zastanawiam, czy sposób odkładania ma znaczenie odnośnie tej błędnej wagi? bo można coś upuścić z niewielkiej wysokości kilku cm albo można zbyt mocno dociskać do wagi lub odwrotnie trochę podtrzymywać towar przez moment - a wiadomo, że waga nie mierzy stricte masy tylko ciężar (siłę nacisku).

Tu pojawia się pytanie jak działa system? załóżmy że waga działa w 100% poprawnie.
Skanujemy np. cukier 1kg ale odkładamy coś co
@wasmaro:

Tu pojawia się pytanie jak działa system? załóżmy że waga działa w 100% poprawnie.


Jestem niemal pewien, że w przypadku błędnej wagi i zatwierdzeniu przez kasjera, że jest OK, strefa pakowania "równa" wagę do tego, co jest aktualnie tam odłożone, bo - np. jeśli 1kg cukru nie został złapany, a kasjer zatwierdzi, że jednak jest na wadze, to obok tego cukru na liście zakupów pojawi się informacja "produkt nie został
@kaczek93: Właściwie to mi chodziło, że kasjer nic nie zatwierdza, bo nie zdąży przyjść, a my sami naprawiamy błąd.

Chodzi mi o taki eksperyment: skanujemy 1kg, odkładamy własny ciężarek 0,5kg (na ekanie jest "Niewłaściwa waga"), szybko zabieramy ten ciężarek 0,5 kg i odkładamy na wagę to co zeskanowaliśmy (1kg) - no i czy wtedy komunikat znika? i już nie potrzeba zatwierdzenia?

Czy jednak system działa tak, że jak pojawi się prośba
@wasmaro: Heh, widzę tu dwie opcje: albo waga sama z siebie po chwili namysłu załapie, że już wszystko jest ok, albo kasa będzie czekała aż kasjer zatwierdzi. Bo czasem widuję sytuacje, że jęczy o niewłaściwej wadze, klient poprzestawia trochę produkty w strefie pakowania i nagle komunikat znika. Więc tak, jest możliwość takiego "naprawienia" samemu.
@kaczek93: A jeszcze co do tego zatwierdzania, gdy chcę wytarować własną torbę, to kasjer może za jednym zamachem (na moją prośbę?) odblokować mi alkohol (zanim ten alkohol zeskanuje)? czyli żeby on nie musiał znowu zatwierdzać?