Wpis z mikrobloga

#pytanie #zakupy #biedronka #technologia

Hej Mirki, jak właściwie działają te całe kasy samoobsługowe, np. te w Biedronce?
Waga kontrolna jest tylko w strefie odkładczej/pakowania (prawa strona) czy również w strefie produktów (lewa strona)?

Jak tylko po prawej, to po co jest wymagane:

1. Wykładasz wszystko, co masz w koszyku do strefy produktów (półka z boku stanowiska). Dopiero wtedy możesz rozpocząć skanowanie.

wg tego poradnika:
https://wroclaw.naszemiasto.pl/jak-korzystac-z-kasy-samoobslugowej-w-sklepie-poradnik-krok/ga/c1-7854927/zd/55528799

Czyli że wtedy odnośnie do tego filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=_HN6FMb5p-E&t=118s
masy wszystkich produktów wprowadzili do systemu?

To to nie jest tak, że są dwie wagi i podnosząc jakiś towar do skanowania - kasa wie ile ubyło kg po lewej stronie i kontroluje, czy po zeskanowaniu i odłożeniu po prawej stronie o tyle samo wzrosła waga?
  • 41
@wasmaro: we wszystkich Biedrach w jakich byłem (głównie Kraków) waga jest tylko w strefie pakowania. Nigdy nie kładłem produktów po lewej stronie, bo nawet nie byłoby to możliwe. Tam jest tylko taka wąska półeczka. Nigdy też nie widziałem takiej instrukcji, jak ta którą cytujesz. Produkty wyciągam z koszyka, skanuje i kładę w strefę pakowania. Jak wszystko wyłożę to płacę i pakuje do toreb albo do koszyka.
@kaczek93: A jak chce się kupić dwie identyczne rzeczy, to można tak jak kasjerzy zazwyczaj robią, tj. jednym towarem dwa razy zeskanować i odłożyć naraz dwa te same produkty na wagę? czy trzeba pojedynczo skanować i odkładać?
@wasmaro: pojedynczo. Jak masz zgrzewkę cukru, na której nie ma kodu na opakowanie zbiorcze 10x1kg, to niestety klient sam musiałby skanować oddzielnie każdą paczkę i odkładać. Tylko kasjer ma możliwość użycia opcji "sprzedaż ilościowa" i wprowadzenie od razu większej ilości danego produktu za jednym zamachem. Wyjątkiem jest pieczywo, gdzie zawsze po kliknięciu obrazka wyskakuje klientowi, żeby podał ilość, ale oczywiście jak masz 3 rodzaje bułek to każda musi być osobno zapakowana.
Jednak jako że pieczywo nie ma w systemie wprowadzonej wagi, to np. możesz wbić 4 bułki jakieś tam, a na wagę rzucić mentosy


@kaczek93: Czyli bułek nie kładzie się wcześniej na wagę (tam gdzie skaner) tak jak warzywa/owoce? bo wtedy system znałby wagę bułek, by sprawdzić czy się dołożyło do strefy pakowania taki sam ciężar?

Może zacznijmy od początku, po co w ogóle jest ta waga kontrolna w strefie pakowania?

Myślałem,
@wasmaro: Pieczywa nie trzeba kłaść tam gdzie skaner.
Strefa pakowania sprawdza tylko, czy waga odstawionego produktu zgadza się z tą, która jest wprowadzona w systemie, czyli tak jak piszesz. Myślę, że pieczywo jest wprowadzane na takiej zasadzie, iż po wbiciu pieczywa i odłożeniu go system uznaje, że cokolwiek położonego na wadze jest właśnie tym pieczywem, czyli waga dolicza sobie te bułki do sumy wagowej wcześniejszych produktów. Dlatego jeśli wbilibyśmy bułki, ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Jednak jako że pieczywo nie ma w systemie wprowadzonej wagi, to np. możesz wbić 4 bułki jakieś tam, a na wagę rzucić mentosy.

@kaczek93:
Na pewno? Chyba dwa razy miałem tak ze wadze się waga pieczywa nie podobała jak była duża różnica między tym co jest napisane przy nabijaniu a wadze
@Refusek: Też mi się tak wydaję, bo inaczej ktoś by nabił 1 bułkę a odłożył 10 bułek na wagę i zapłacił jak za jedną ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Jakaś tolerancja pewnie jest ustawiona - wie ile mniej więcej waży jedna bułka, a ile chleb itd.

@kaczek93: Zastanawia mnie, czy można się od razu pakować na wadze do tej zakupionej reklamówki pod kasą? bo nie zauważyłem żeby
@wasmaro: Można, niektórzy tak robią. Jak masz swoją to może a wytarować, ale kasjer musi to potwierdzić. Niestety często jak klienci pakują do tej spod kasy, to co chwila ją podnoszą razem ze wszystkim i często ta kasa jeszcze, że coś się nie zgadza.
@Refusek @wasmaro
Wiem, że jak kasjerzy schodzą na przerwę i kupują np. pizze i zapiekankę z wypieku, mając ją w jednej zrywce, to najpierw wbijają np. zapiekankę, kładą worek z zapiekanką i pizzą, a potem wbijają pizzę, ale rzucają już coś co było blisko kasy, np. mentosy
@kaczek93: no ale rozumiem że te mentosy nie skanują i odkładają spowrotem na półkę? czyli że gdybym ja tak chciał zrobić z tym pieczywem, to muszę mieć własne mentosy w kieszeni (zakupione oddzielnie), ale to zresztą i tak ryzykowne, jak zobaczą na monitoringu, że coś kombinuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W tej biedronkowej to nie zauważyłem, gdzie na ekranie jest jakaś opcja tarowania - chyba że wystarczy tylko położyć reklamówkę na wadzę przed skanowaniem pierwszego produktu?
@wasmaro: Zanim zaczniesz skanować, kładziesz torbę na wagę i na dole ekranu po lewej stronie masz ikonkę "własną torba". Wtedy jako pierwsza pozycja w zakupach pojawia się "dodano własną torbę", ale oczywiście kasjer musi ją zatwierdzić, bo równie dobrze można byłoby wytarować torbę z jakimś produktem w środku.
@kaczek93: OK, ale zanim kasjer przyjdzie i mi zatwierdzi można skanować kolejne towary i wkładać do tej torby?

Bo po zeskanowaniu alkoholu chyba tak jest, że można kontynuować skanowanie innych niż alkohol rzeczy zanim ktoś przyjdzie potwierdzić, bo jak dziś kupowałem dwa produkty alkoholowe, to mi powiedział kasjer żebym od razu drugi zeskanował, by on nie musiał dwa razy zatwierdzać.
@wasmaro: Nie, bo jak będziesz do niej pakował, to zaraz waga dostanie #!$%@? i będzie piszczeć, że w strefie pakowania jest produkt, który nie powinien się tam znaleźć.
Co do alko, to wystarczy, że zeskanujesz jeden i jeśli kasjer zatwierdzi, to kolejne alkohole można skanować dalej, nie trzeba mieć wszystkich zeskanowanych i dopiero potem potwierdzonych jako całość, wystarczy więc jeden.
No i tak, zeskanowanie alkoholu bez potwierdzenia nie blokuje wagi, tylko
@wasmaro: Ogólnie to tym kasom biedronkowym daleko do doskonałości. Czasem zupełnie nieprzewidywalnie i bez powodu wywalą komunikat, że waga się nie zgadza. Przychodzi kasjer i tak naprawę nie jest w stanie wytłumaczyć klientowi, czemu akurat tak, bo wszystko się zgadza z tym co jest nabite. W mojej biedrze jest trochę lepiej od momentu, gdy zamontowali takie kosze pokrywające całą wagę, które sprawiają, że nic nie wystaje poza wagę i nie wisi
@kaczek93: Widocznie kasjer nie wiedział, że raz wystarczy, bo samoobługowe są u nas dopiero tydzień.

A takie pytanko, gdybym wziął coś z półki w pobliżu kasy i zeskanował w celu przeczytania opisu/ceny towaru
i zrezygnował, tj. odłożył na półkę, następnie zeskanował, to co zamierzałem kupić - to kasa zapomina poprzedni skan, który nie został odłożony na wagę?