Wpis z mikrobloga

Cześć sieciowe świry! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zastanawiam się ostatnio nad zakupieniem NAS. Wcześniej miałem raczej nikłe doświadczenia z tego typu sprzętem. Po przeszukaniu internetów i zapoznaniu się z ofertą oraz możliwościami koniec końców padło na QNAP TS-431K. QNAP wydaje się być lepszy jako stosunek cena/możliwości, aniżeli Synology.

Do tego dyski 4x Seagate IRONWOLF CMR 2TB 5900obr. 64MB albo 2x 4TB na początek.
To by była raczej przechowalnia danych i moja prywatna chmura/backup najważniejszych rzeczy, których przybywa z czasem.

Macie jakieś uwagi dla początkującego albo odnośnie sprzętu?

#nas #qnap #synology
  • 19
@moonlisa: Synology może na papierze wygląda gorzej, ale IMO zdecydowanie lepiej działa (system, programy). W tej cenie dostaniesz generalnie tylko DS420j, który demonem prędkości nie jest, ale do storage i backupu się nada. Jakbyś chciał coś więcej to DS420+/920+ ale to już przeskok cenowy prawie dwukrotny. Co do rad na początku. Nieważne czy to Qnap czy Synology, wyłącz użytkownika admin, wyłącz ssh jak nie używasz, używaj mocnych haseł a najlepiej 2FA
@mzuczek: No właśnie cena jest takim głównym czynnikiem ograniczającym i DS420j też biorę pod uwagę ze względu na to.

O wyłączeniu konta Admina zawsze dobrze pamiętać. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kodijak:
QNAP TS-431K ~1300 PLN i QNAP TS-431KX za ~2000
Synology DS420j ~1500 PLN
później są już tylko DS420+ za ~2500 PLN albo DS920+ za kilka stów więcej

Plusem QNAPów jest wymienna pamięć RAM i ogólnie trochę lepsze bebechy w dolnej półce cenowej w stosunku do Synology. Te drugie mają jeszcze zaletę w postaci Btrfs i Hybrid RAID.
@moonlisa wszystko zależy do czego będziesz używał. Ja chcę albo raid 0 albo w ostateczności 1 bo i tak ważne dane będę zapisywał na dodatkowy dysk w sieci poza urządzeniem.
Nas bardziej jako docker I serwer plexa potrzebuję oraz jako chmura do telefonu dlatego celowałem w 220+
@kodijak: No ja głównie do synchronizacji i przechowywania danych, których wolę mieć backup. Oczywiście też będę miał kopię w chmurze i innym zewnętrznym dysku. Teoretycznie powinien mi starczyć dwudyskowy na RAID 1, więc taki DS220+ i 2x 4TB też byłby ok.

Rozkmina jest tylko taka, czy nie dopłacić do powyższego rozwiązania kilka stówek i nie zapewnić sobie możliwości rozbudowy na 4 dyski i RAID 5. ( ͡° ʖ̯ ͡