Wpis z mikrobloga

Dawno nic nie wrzucałem ze względu na brak dobrej pogody. Wczoraj udało się coś zarejestrować testując nowy zestaw: Asi294MC Pro + Synta 16. Do testów wziąłem obiekt, który zadziwiająco wygląda zarówno w astrofoto jak i wizualu - Galaktyka Wir (M51) z Psów Gończych. Wciąż jeszcze koryguję całość (problem z dobraniem odpowiedniej konfiguracji korektora i paru dodatkowych rzeczy by wszystko się zgrało, ale jestem już blisko). Poniżej 8 minut naświetlania M51 w 2-sekundowych ekspozycjach bez klatek kalibracyjnych. Po testowej sesji 2 godziny siedziałem na mrozie obserwując galaktyki w wizualu - wiosna w astronomii obserwacyjnej to galaktyczne eldorado.
#astronomia #astrofoto #kosmos #mactrixpoleca
mactrix - Dawno nic nie wrzucałem ze względu na brak dobrej pogody. Wczoraj udało się...

źródło: comment_1616359948BR0IFyRFi0uUIkAIgCDW8L.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
@flamezz: Lucky imaging na zwykłym Synscan Az-goto na Dobsonie (uprzedzam pozostałych co czytają - Dobson to nie jest dobry pomysł do astrofoto, a ja sobie po prostu coś wydziwiam z niszową techniką LI)i, choć tutaj już trochę poza granice mojego LI wyszedłem, bo chcę 0.5-1s x 3000+ spróbować zestackować ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Al_Ganonim: Próbowałem ją łapać nawet kamerką, ale niestety bardzo nisko Kasjopeja schodzi nad północny horyzont, a tam spore drzewa u sąsiada niemal całkowicie mi ją przesłoniły ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@johnblaze12345 że względu na gabaryty i ogniskowa. Synta 8 to tuba o długości 120cm i w zenicie to sięga mi do mostka, Synta 16 ma tubę w okolicach 180cm i zenicie 214 cm, nie ma szans tego dobrze i wygodnie ręcznie prowadzić na dłuższą metę za planetami.
  • Odpowiedz