Wpis z mikrobloga

Chcę wrócić do jeszcze jednego fragmentu z filmu dokumentalnego, bo mnie to gryzie. A mianowicie do sceny, gdzie rozdają dzieciom słodycze. Pobieżnie zajrzałam w sekcję komentarzy, a tam ZERO na ten temat. Tyle się przecież mówi, że takie działania utrwalają szkodliwe stereotypy (mianowicie chodzi mi o stereotyp białego wybawcy, ale nie tylko) Dużo osób o tym wspomina, że to nie rozwiązuję problemu głodu w tym kraju, już nawet nie wspominając, że większość tych dzieciaków nie ma łatwego dostępu do dentysty. Ja nie mówię, że pomaganie jest niedobre. Ale nie powinno się robić tego w taki sposób. Wszystko ze zdrowym rozsądkiem i z poszanowaniem drugiej osoby.
#friz
  • 6
@kozadiwa: tak, juz ktos wspominal o tym na wykopie. O etycznym podrozowaniu duzo mozna dowiedziec sie z insta Globstory. Zeszyty byly ok, chociaz lepiej jakby trafily do szkoly, ktora by je rozdala ale slodycze sa fatalne. Ja staram sie przestrzegac tej etyki ale ciezej mi z etycznym kontaktem ze zwierzetami. Jezdzic na sloniu nie skorzytalem ale nie moge oprzec sie poglaskania czy zabawy z jakimis egzotycznymi zwierzakami niestety, chociaz wiem, ze
Mnie bardziej ciekawi dlaczego to zostało w ogóle wrzucone do filmu skoro ktoś tam wyraźnie (chyba Patecki?) mówił do operatora żeby tego nie nagrywał. To miał być jakiś skok na wyświetlenia, że ekipa taka dobra bo daje dzieciom słodycze, którymi się nie najedzą a dzieci w komentarzach będą zachwycone jacy to są dobrzy ludzie? Dobra ok, fajny gest, bo jednak wykazali jakąś empatię, ale nie jest pomocny dla tych dzieci i tak
@bombelmao: wez pod uwage, ze oni tez mogli nie byc swiadomi co jest poprawne wobec takich dzieci a co nie. Ten temat stal sie popularny tak na insta dopiero w przeciagu ostatniego roku bym powiedzial, wczesniej to nie bylo tak naglasniane, jedynie na przeznaczonych do tego stronach ale jezeli ktos sie ta tematyka nie interesuje to nie wie. Jezeli ktos nie obserwuje podroznikow tez vy sie nie dowiedzial. Ja mam znajomych,
Mnie bardziej ciekawi dlaczego to zostało w ogóle wrzucone do filmu skoro ktoś tam wyraźnie (chyba Patecki?) mówił do operatora żeby tego nie nagrywał.


@bombelmao:
Na tym właśnie polegał ten dokument. Pokazanie prawdziwej ekipy, razem z popełnionymi błędami, spinami i sytuacjami, które do zwykłego filmu nie powinny trafić.