Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem z diodami ws2812b, podpinam pod wemosa D1 mini. Wszystko mam skonfigurowane, nr pinu, ilość diod, jakie diody. Wszystko sterowane z serwera po wifi. Jak zaczynałem z tymi diodami to jeden pasek dostałem do sprawdzenia od znajomego. Podziałały chwilę i potem lipa, kupiłem swój i zadziałał od strzała. Teraz wróciłem do projektu i lipa. Sterowanie nie działa. Po podjęciu zasilania zapalają się losowe diody i to nie jest regułą. Odcinałem pierwszą z paska deklarowałem odpowiednią ilość, ale nic to nie daje. Mam 1m 60 diod podpinam pod pinu 5v GND i D3, całość pod zasilacz. Próbowałem z rezystorem, kondensatorami, nic to nie zmienia. Na początku nie używałem rezystora na pinie data i może cześć diod poszła w piździec. Tylko że rezystor zalecają przy dłuższych paskach. Czy to tak łatwo uwalić? Doradźcie coś #elektronikadiy #led #esp8266 #arduino
  • 16
  • Odpowiedz
@azamat: Pokaż jakieś zdjęcia jak to dokładnie podłączasz, skąd bierzesz 5V dla diod, skąd i jak zasilacz ESP, ile jest tych diod i jakiej wydajności prądowej masz zasilacz.
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: @dktr: @ApacerPL: zasilanie z zasilacza idzie do paska i do wemosa równocześnie. Czyli pin 5v wemosa i + z paska są połączone, masy również czyli gnd wemosa i gnd paska. Przedtem to działało, ale widocznie chipy w tych diodach koniecznie muszą być zabezpieczone rezystorem 330ohm, żeby ich nie uwalić szpilkami które mogą powstawać na tym pinie data.
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: dzięki za odpowiedź, wemos na logice 3,3V. Też wyszukałam te informacje właśnie i będę sprawdzał na Arduino tam jest linia danych na 5V, więc przetestuje pasek i jak coś to spróbuję zrobić według poradnika na hackday. O rezystorze piszą np w neopixel uberguaid, szpilki pojawiają się przy podpięciu zasilania. Jeszcze raz dzięki za chęć pomocy.
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: Na arduino pierwszy przykład z biblioteki neopixel działa tak jak należy. Pasek jest sprawny. Dziwi mnie tylko to że na początku na wemosie to działało od strzała, mimo logiki 3,3V. Będę kombinoweał z tym cheatem z hackday.
  • Odpowiedz
że na początku na wemosie to działało od strzała, mimo logiki 3,3V


@azamat: po prostu to jest poza specyfikacją i może działać albo nie.
może było cieplejbw pokoju, moze zasilacz dawal4. 8V i bylo bliżej progu, moze podlaczales pod inną diodę ktorej krzem mial w innym miejscu próg zadzialania... moze być wszystko
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: No po ludzku to spróbowałem tą metodą z linka z hackday, zawsze się dodatkowo człowiek czegoś nauczy, żadna z dostępnych moich diod zenera nie dała rady uruchomić taśmy. Oczywiście zamówiłem ten konwerter żeby było bez niespodzianek później.
  • Odpowiedz