Wpis z mikrobloga

Cześć. Interesuję się kryptowalutami, od kilku dni moje portfolio rośnie i zastanawiają mnie kwestie:

1. Wszyscy mówią, żeby nie trzymać środków na giełdzie a wypłacić do swojego walletu. Czy korzystanie przykładowo z online walletu Exodus nie jest mniej bezpieczne niż trzymanie coinów na Binance na przykład? Co w przypadku kiedy Exodus postanowi zniknąć z rynku zabierając wszystkie nasze oszczędności ze sobą? Wiem, że to samo może się zdarzyć z Binance czy Coinbase, ale jakie jest prawdopodobieństwo w tym przypadku że pieniądze będą bezpieczne na Exodusie.

2. Hardware wallet. Chciałbym zakupić portfel sprzętowy i póki co natrafiłem na dwie opcje czyli Ledger i Trezor. Kilka osób polecało Ledger Nano i bardziej w tym kierunku jestem przekonany, gdyż zamierzam na bieżąco aktulizować moje portfolio i nie chciałbym, żeby wszystkie moje środki magicznie wyparowały. Co byscie wybrali i dlaczego? Dodatkowo to samo pytanie: mając coiny/tokeny na Ledgerze, co jeśli firma upadnie?

Bardzo mnie to ciekawi, bo jeśli jest tak że giełda/wallet upada i my tracimy wszystko to tak naprawdę bardzo ryzykowny interes na grze prawdopodbieństw. Ciekawi mnie czy ludzie, którzy posiadają przykładowo 30 bitcoinów tam samo korzystają z ogólno dostepnego Ledgera czy istnieje jeszcze inne oprogramowanie, które bez względu na giełde/wallet będzie przechowywać nasze środki i będą one dostępne do użytku. Tak jak pisałem wyżej jestem nowy w temacie i niektóre rzeczy są dla mnie nadal niejasne.

#bitcoin #kryptowaluty
  • 16
  • Odpowiedz
@Tyrese: 1) Exodus to gówno. Natomiast portfel typu Electrum jest ok. W przypadku Electrum oczywiście barierą jest komputer (wirusy potencjalne), gdy na Binance oprócz tego po prostu mogą ci zabrać środki, bo tak

2) Blockstream Jade był takim sukcesem, że nie ma go w sprzedaży. Ja mam Ledgera i szedłbym w Trezora. Ale w sumie jeden uj
  • Odpowiedz
@Tyrese: Trezor i ledger korzystają z formatu klucza prywatnego który jest kompatybilny z innymi portfelami, więc jak firma upadnie to możesz użyć klucza w każdym innym portfelu

Trezor jest spoko, ich oprogramowanie jest open source i jakoś bardziej im ufam. Ostatnio wprowadzili każdy ficzer który nazywa się shamir backups
  • Odpowiedz
@Tyrese: Mam Ledgera Nano X. Problem z takimi portfealami jaki widze:
1. Wrzucanie srodkow kosztuje jakis fee (przesyl sieci). Najgorsza ujnia jest z czyms co moze leciec tylko przez ETH...
2. Spowalnia to mozliwe ruchy w szybkich akcjach bo trzeba sie grzebac z przelewami portfel <-> gielda. Jak zalezy ci na zysku, a zakladam ze o to chodzi to pewnie bedziesz wsiadal kazdego coina ktory leci do gory. Wowczas trzeba
  • Odpowiedz