Wpis z mikrobloga

@magawek mogę polecić InTouch wonderware do duzych/średnich tematów, ale nie jest to rozwiązanie budżetowe, za to dostajesz masę dokumentacji, duże wsparcie w PL (Astor), w internecie na różnych forach głównie zagranicznych też niektóre tematy są poruszane

Ostatnio głośno zaczęło się robić o webhmi , osobiście nigdy na tym nie pracowałem, ale mam ochotę pobawić się tym przy okazji mniejszej aplikacji. Wydaje mi się fajną alternatywą dla tradycyjnego HMI, ale nie wiem czy
Ewentualnie jakie programy do projektowania SCADA polecacie z uwagi na "prostotę" i intuicyjność.


@magawek: Do małych i średnich systemów o niedużych wymaganiach polecam WebHMI, trudno o coś bardziej intuicyjnego.

Osobiście korzystałem też z Indusoft Web Studio. Też dość intuicyjne, chociaż trzeba chwilę poświęcić na wgryzienie się w ich filozofię tworzenia aplikacji.

Ostatnio głośno zaczęło się robić o webhmi , osobiście nigdy na tym nie pracowałem, ale mam ochotę pobawić się tym
Poczytaj: https://theautomization.com/most-popular-scada-systems/

Zestawienie najbardziej popularnych


@rrobot: Jeśli nie ma InToucha na pierwszym miejscu, to to zestawienie to jest jakiś żart. Zresztą widać też po braku jakiejkolwiek analizy czyw ogóle źródła danych.

Miał ktoś doświadczenie z oprogramowaniem SCADowskim ZENON? Jak oceniacie jego intuicyjność i sprawność działania?


@magawek: Dopowiem jeszcze, że doświadczenia z ZENON-em wprawdzie nie miałem, ale pamiętam że na ich stronie i/lub kanale Youtube znajdziesz tutoriale na dosłownie wszystko. Możesz
@automatykwformie: @tank_driver: @Wegrzynski:

W skrócie robię teraz mgr z elektrotechniki i obrałem sobie wlaśnie temat systemu nadzorczego sieci dystrybucyjnej w której system nadzorczy reguluje napięcia w ciagu doby, do tego zmienia zasilania w przypadku pojawienia sie zwarcia w jednym z zasilań oraz utrzymuje napięcia na produkcjach z farm. To sa wszytkie rzeczy ktore musi wykonaywac program w SCADZIE oczywiscie z grubsza. Dlatego też szukam czegoś intuijcyjnego. Przetestuje Zenona jak
@magawek: W przypadku WebHMI uczelnia (albo Ty) musiałaby je kupić, bo demonstracyjna maszyna wirtualna ma ograniczenie do 10 zmiennych zewnętrznych (no chyba że będziesz sobie symulował wszystko na rejestrach wewnętrznych) i do 5 pulpitów.

Do takiego zastosowania sugerowałbym jednak Zenona albo Indusoft Web Studio - obydwie mają masę tutoriali.
@magawek: Robię właśnie na Zenonie spory projekt (pełna Scada), a właściwie to już go kończę. Oprogramowanie jest samo w sobie dość intuicyjne, aczkolwiek zdarzają się rzeczy, które ogromnie irytują (np. tworzenie funkcji do wszystkiego). Copa-data ma też dość dobry support i dba o klientów więc w razie czego pomogą. Ogólnie to oprogramowanie mogę polecić. Jednak jeżeli zaczynasz ze Scadą, to może od WinCC?? Jeżeli będziesz obracał się w środowisku Siemens to