Wpis z mikrobloga

@red_right_hand jeśli to sam krzyż to wedle wierzenia nie ma nic wspólnego z szatanem, chyba że na krzyżu jest przybita osoba wtedy to krucyfiks i jego odwrócenie jest symbolem szatana. Dla mnie o jedno i drugie jest tym samym historia krzyża Pitra jest naciągania i mówienie że to krzyż SW Piotra i nie jest symbolem zła to bajka i jedno i drugie odwucone jest symbolem szatana dla mnie.
  • Odpowiedz
@Lipathor: @Marcymon: W mniej konkretnej symbolice, oderwanej od izolowanego przypadku św. Piotra, przesunięcie linii poziomej krzyża ku dołowi symbolizuje koncentrację na przyziemnym aspekcie duchowości - na Merkuriuszu, którego odpowiednikiem w religii chrześcijańskiej jest właśnie Szatan. Także jak najbardziej ma związek ze "złem" w kontekście wiary chrześcijańskiej, jako że materializm jest w niej potępiany i kojarzony właśnie ze złym.
  • Odpowiedz
@NiezbadanePeryferia: Ale wiesz że krzyż do którego przybijano nie był taki jak w kościele? Była to głównie literka T więc te wszystkie teksty typu "odwrócony krzyż to znak bestii" to zwykły idiotyzm bo jak może być coś znakiem bestii czy Boga skoro nie ma nic wspólnego z rzeczywistością?
Zresztą na zdrowy rozsądek to nawet można się zastanawiać po co jawnie pokazywać odwrócony krzyż skoro dzisiaj "klasyczny" krzyż bardziej można przypisać
  • Odpowiedz
@andrzej-roman: To do jakiego krzyża używano nie ma nic do rzeczy, Jezusa mogli w rzeczywistości przybić i do pralki. Tu nie chodzi o obiektywnie fakty, a oddanie symbolicznej struktury i rzeczywistości wewnętrznej człowieka, której symbolicznym wyrazem stał się właśnie taki, a nie inny krzyż.

A to, kto się symbolem posługuje, w żaden sposób nie wpływa na sam symbol.
  • Odpowiedz