Wpis z mikrobloga

  • 187
532 + 1 = 533

Tytuł: Zbrodnia i kara
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★

Gdy pojawia się jakieś zestawienie ulubionych lektur szkolnych, „Zbrodnia i kara” zawsze się w nim znajduje. Ostatnio mam jakąś fazę na stare książki, dlatego postanowiłam powrócić sobie do lat licealnych i poczytać Dostojewskiego. Muszę przyznać, że po latach nadal mi się to świetnie czytało.

Fabułę chyba każdy zna, dlatego krótko: opowiedziana jest historia byłego studenta prawa, Raskolnikowa, który z powodów ideologicznych postanawia zabić bogatą lichwiarkę. Dla mężczyzny to zadanie jest jednak trudniejsze niż się spodziewał, po morderstwie odczuwa szereg symptomów prowadzących go powoli do obłędu.

Jest to powieść psychologiczna, dlatego ogromną jej część i jednocześnie siłę stanowią monologi wewnętrzne głównego bohatera. Zagłębiamy się w psychikę zbrodniarza, poznajemy jego logikę, moralność, strach przed wykryciem a jednocześnie chęć do jak najszybszego rozwiązania sprawy.

Oprócz tytułowej zbrodni, mamy jeszcze inne ważne wątki, ale wszystkie związane z moralnością. Ogromną zaletą powieści są bardzo dobrze rozwinięci, charakterystyczni, niejednoznaczni etycznie bohaterowie. Postać Swidrygajłowa to majstersztyk, chętnie przeczytałabym całą książkę poświęconą jego osobie.

„Zbrodnia i kara” jest dla mnie przykładem lektury idealnej. Poza oczywistymi walorami rozrywkowymi, które chwilami przypominają te z dobrego kryminału, książka doskonale przedstawia realia epoki. Przybliżone są w niej różne poglądy polityczne, gospodarcze, filozoficzne, mamy też mnóstwo nawiązań do historii europejskiej i kultury rosyjskiej, głównie do literatury. Pojawia się np. Puszkin czy Gogol.

Bardzo polecam, jeśli ktoś nałogowo leciał w szkole na streszczeniach, to przynajmniej tę książkę warto przeczytać

Dodatkowy plusik daję za obrażanie Polaków


Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
Wypok2 - 532 + 1 = 533

Tytuł: Zbrodnia i kara
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek:...

źródło: comment_1615802792nHVmZNHPFUmldMtvOYiP2q.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
Bardzo polecam, jeśli ktoś nałogowo leciał w szkole na streszczeniach, to przynajmniej tę książkę warto przeczytać


@Wypok2: W szkole przez przymus do czytania lektur poległem na tej książce. Dopiero po latach wróciłem przesł#!$%@?ąc audiobooka w pracy. Świetna książka.


Poniekąd do książki nawiązuje świetne anime "Death Note", gdzie główny bohater wykazuje mocne podobieństwo do przekonań Raskolnikowa weryfikowanych w toku historii. Jak nie oglądałaś i nie boisz się 'chińskich bajek', to polecam ;).
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
@Wypok2: warto przeczytać też braci Karamazow, to tam Dostojewski daje filozoficzne podstawy, a w zbrodni i karze topór do ich wykonania mimo, że wydano je w odwrotnej kolejności XD
  • Odpowiedz
@Wypok2 a ja w liceum nie dałem rady tego kloca przeczytać. Zbyt nudne i zupełnie nie dla mnie, a dla porownania od podstawowki czytałem książki, które mnie interesowały, jak głupi.
  • Odpowiedz
@MechanicznyTurek: Wspaniały mem, trochę spoileruje ksiażkę, której nie czytałem ale widziałem nawet okładkę z zakrwawionym Raskolnikowem, więc mogłem się tego spodziewać. Tę książkę polecało mi wiele osób, a mem z moim ulubionym Bionicle'm z czasów dzieciństwa mnie jeszcze bardziej mnie zachęca :D
  • Odpowiedz