Wpis z mikrobloga

Gra ktoś tutaj w Europa Universalis IV? Powiedzcie, jak zapobiegać rewoltom/powstaniom? Gram sobie Polską, dążę do powstania Unii Polsko-Litewskiej, po jakimś czasie muszę wreszcie zaatakować Mazovia, bo wymogiem powstania Unii jest między innymi "zniknięcie" Mazovii. Ale nie ważne jak długo bym czekał, to kiedy zaatakuję wypowiadam im wojnę (mam Casus Belli na nich), to Litwa nie dość, że nie chce się przyłączyć i mi trochę pomóc, to w najgorszym przypadku potrafi zerwać wszystkie stosunki i walczyć przeciwko mnie, co problemem nie jest, bo przeważnie udaje mi się zająć Wilno i po problemie. Najgorsze jest to, że w Polsce zaczynają wybuchać powstania, jedno za drugim. Nie wiem, co mam robić. Tłumienie powstań nie jest trudne, bo to tylko małe jednostki, no ale sam wkurzający fakt, że to się dzieje - nie mogę prowadzić żadnych działań przez to. -.- Może poradzicie, jak optymalnie prowadzić grę Polską? Co, jak i kiedy rozwijać? Będę wdzięczny. :0

#europauniversalis #europauniversalisiv #eu4 #euiv #gry #kiciochpyta
  • 13
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: nie wiem jak jest w IV, ale w III misja zwiazana z anektowaniem Mazowsza polegala na pokojowym przejeciu tego terenu. W sumie wyglada tutaj to dosc podobnie, #!$%@? sie wojskiem na Mazowsze, Litwa ma pewnie z nimi dosyc wysokie stosunki i bam ! Dzieje sie to, co sie dzieje ;)
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: w IV nie grałem, ale jeśli mazowsze to twój wasal a ty ich atakujesz to nie dziw się litwie, że cię atakuje. A jak za dużo terenów przyłączysz na raz , to wtedy spada stabilność na łeb na szyję i stąd rebelie. Myślę, że powinieneś zaanektować mazowsze dyplomatycznie albo czekac na event, musi taki być (historyczne wydarzenie)
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: Tak jak już pisali wyżej Mazowsze najlepiej przejąć dyplomatycznie, najpierw polepszać stosunki a później zaoferować aneksje. Sam proces aneksji będzie trwał kilka lat.

Co do buntów to najlepiej zwiększyć stabilność państwa za punkty administracyjne albo zatrudnić doradcę, który zmniejsza ryzyko buntów o ile jest taki dostępny. A jeśli prowadziłeś jakieś wojny i przyłączałeś prowincję to trzeba je przerobić na prowincję rdzenne i zmienić kulturę jeśli jest nieakceptowana.

Ja grając
  • Odpowiedz
@cesar90: O, cieszę się, że odpisał ktoś, kto gra w tę część właśnie. :)

Zacząłem grać od początku, polepszam stosunki z Mazowszem, odrzuciłem propozycję przymierza (?) z Pomorzem, bo Mazowsze ma z nimi chyba jakieś problemy. Tak że jestem na dobrej drodze do anektowania Mazowsza. Ale do tego minie trochę czasu, więc chciałbym jakoś rozwijać państwo. Co mogę robić w tym czasie? Jak zwiększać przychody i ogólnie się rozwijać?
  • Odpowiedz
Choć na samym początku nie ma zbyt wielu możliwości rozwoju, trzeba ciułać pieniądze i rozwijać stolice no i można prowadzić też umiarkowaną ekspansję w kierunku północnym. Ja postawiłem sobie za cel zdobycie Gdańska bo to całkiem bogata prowincja, a wojna z Krzyżakami wcale taka trudna nie była. Poza tym jeśli zostaję trochę kasy warto inwestować w budynki zwiększające przychody z podatków czy zwiększające trade power. I najlepiej budować je w głównych ośrodkach
  • Odpowiedz
@cesar90: Widze, ze kolega sie orientuje nieco w EU IV, dlatego mam pytanko - domyslam sie, ze jak w przypadku innych gier z paradoxu, tutaj tez jest dosyc sporo bugow itd. Orientujesz sie moze, kiedy maja wyjsc jakies pacze do EU IV ? Poza tym spodobalo mi sie Twoje stwierdzenie, ze "Gdansk to bogata prowincja" :D Pamietam jak w EU III sam dobrze poprowadzony "Danzig" ( bedacy jednoczesnie centrum handlu
  • Odpowiedz
@po1son1986: W sumie nie zauważyłem jakichś poważnych bugów grając, choć widziałem screeny gdzie Państwo Papieskie zmieniło religie na protestancką ;d. Co do patchy to nie wiem, ale np dlc było już kilka w dniu premiery więc prędzej takich rzeczy bym się spodziewał.
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan: Masz decyzję na unię z Litwą, potrzeba tylko +1 stabilności i trochę punktów dyplomacji. Wtedy Litwa staje się twoim sługą, a ty dostajesz dobrego władcę. A Mazowsze najlepiej anektować pokojowo. Decyzja do stworzenia Rzeczypospolitej Obojga Narodów i tak wymaga 10. poziomu technologii administracyjnej, więc szybko tego nie zrobisz.
  • Odpowiedz
@GdzieJestBanan:

Co do pieniędzy - dobrą taktyką są wojny łupieżcze. O ile masz CB to atakujesz jakieś małe państewko (albo robisz sojusz z Francją i jesteś co chwilę wzywany do pomocy :D) Warunki pokoju: żadnych prowincji, tylko kasa i przekierowanie Trade Power.

Koszty: oprócz ewentualnego wyczerpania wojną, praktycznie żadne.
  • Odpowiedz