Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 10
Dostałem w firmie opcję przejścia do innego teamu, na tych samych warunkach, ale wiąże się to ze zmianą #php na #kotlin. Mam otrzymać wsparcie i czas na naukę nowego języka - zespół dopiero się tworzy ale ma być złożony z najbardziej doświadczonych ludzi i stanowić nowy fundament firmy. W PHP siedzę już 15 lat. Na moim miejscu spróbowalibyście takiej zmiany?

#programowanie #pracbaza
  • 53
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@henk: stosuję w PHP już od 2 lat, nie wyobrażam sobie pisać bez
@hdh3he3: ciekawe projekty więc i zapał pozostał, więcej obecnie planowania i rozkmin architektonicznych niż pisania kodu
@mpower: Kotlin jest absolutnie zajebisty, a jak masz robić backend a nie gunwo mobilki to już w ogóle. Zresztą dalej z Kotlina już krótka droga do Javy czyli praktycznie połowy rynku - możesz zapomnieć o takiej perspektywie w PHP. Czas odwiesić PHP na wieszak i najlepiej o nim zapomnieć ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A jak to cię nie przekonuje to porównaj ilość ogłoszeń i widełki dla programistów
@mpower: Język jak język, jeśli razem z ekosystemem pasuje do rozwiązywanych problemów bez tworzenia zbyt wielu nowych, to opcja przejścia na inny jest spoko. Zawsze to nauka i poszerzenie horyzontów.
Tylko trzeba pamiętać o dwóch rzeczach: ile by nie kombinować, to będzie latać na JVMce (chyba że Graal), więc jakoś trzeba się będzie przestawić na kompilację, managed runtime, pewnie korzystanie z jakichś bibliotek javowych.

@powaznyczlowiek: myślę że znając Kotlin do Javy już nie trzeba wracać ( ͡° ͜ʖ ͡°) miałem Javę na studiach i nie zostałem przy niej z wielu powodów. Ale tak jak piszesz, Kotlin wiele #!$%@?ących rzeczy rozwiązuje. Popisałem sobie kilka tutoriali przez weekend no i wydaje się to naprawdę spoko. Niektóre konstrukcje i zachowania są dość trudne w zrozumieniu dla PHPowca, ale to pewnie mi wyjaśnią nowi koledzy
@mpower: nie chodzi o to czy trzeba tylko jak dostaniesz turbo ofertę na Javę to od Kotlina masz mały kroczek do wykonania i możesz brać ( ͡° ͜ʖ ͡°) a co do kasy - nie wiem ile zarabiasz ale dwójka lub trójka z przodu potrafi jednak zmienić zdanie na ten temat ( )
@mpower: Dobrze skonfigurowany docker przed type errasure, NullPointerException czy ClassCastException nie uchroni ;-) Najwięcej robię w stosie JVMowym i polecam ten stan, ale bez podejścia "dobra, to zapomnijmy o wszystkim z wyjątkiem pętli" może nie być łatwo. Dlatego polecam jednak chociaż częściową amnezję ;-)
@softgard: myślę że ta przyjdzie dosyć szybko wymuszona :D Pociesza mnie fakt że kompilator jak dotąd dosyć skutecznie naprowadza na rozwiązywanie błędów - zdecydowanie lepiej niż exceptiony w PHP ( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@iluzorycznyMomentAbstrakcji: jedyna wątpliwość jaką mam to ludzie, z którymi mega dobrze mi się współpracowało przez ostatnie 3.5 roku. Ale to jednogłośne poparcie dla tego kroku w tym wątku chyba ostatecznie rozwiewa moje wątpliwości. Dodatkowo będę musiał przestawić się na j. angielski, więc tak naprawdę 2 pieczenie przy 1 ogniu.
wszystko co jest #!$%@? od php w kierunku nowości jest atrakcyjną ofertą i szansą. Na #!$%@? jeszcze w tym gównie siedzieć, nie wiem xD


@iAmTS: przecież php w wersji 8 jest spoko, nie wiem o co ci konkretnie chodzi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@mpower: transfery wewnętrzne to złoto. W 3 lata ogarnąłem projekt na błysk i przeszedłem do nowego teamu. W starym teamie zastąpili mnie juniorem :D
Dla mnie zajebisty argument do podwyżki, dla juniora ogarnięty projekt do nauki. Win win