Wpis z mikrobloga

Jestem zielony w #gielda, jak działają te transakcje ie. jeśli w danym momencie #gme jest np. za 200$ i chcę to sprzedać, to sprzedaje za te 200$ czy to bardziej jest wystawienie na sprzedaż i wartość akcji może się zmienić w momencie jak ktoś kupi? czy te transakcje są wykonywane tylko np. w określonych godzinach?
  • 14
a jak jest z podatkiem?
1. kupuję akcje firmy A np. w styczniu
2. sprzedaję z zyskiem akcje firmy A w czerwcu
3. zarobiony hajs inwestuję albo np na akcje firmy B

czy płacę podatek od zysku na akcjach firmy A czy to normalnie się liczy jak w przypadku jakichkolwiek przychodów i kosztów i jeśli moja kolejna inwestycja jest większa, to praktycznie mam większe koszty niż dochody i jest git? :D

czy
@typowyOn Totalnie się nie znam, ale mam propozycję jakby mogło to wyglądać:
dopóki pieniądze masz wewnątrz apki i ich nie wypłacasz, to nie płacisz podatku (w sumie to skąd urząd skarbowy by miał w ogóle wiedzieć, że sobie grasz na jakiejś giełdzie?). W momencie wypłaty Twoje pieniądze są na Twoim koncie bankowym, możesz coś z nimi już fizycznie robić i wtedy płacisz podatek. Myślę, że jakby trzeba było na bieżąco płacić podatki
@typowyOn: W takiej konstrukcji płacisz podatek. Generalnie za każde aktywo które sprzedałes w danym roku i na którym zarobiłeś, niezależnie od tego czy kupiłeś je w danym roku czy w poprzednich latach. Sposobem na jakieś zmniejszenie podatku jest sprzedanie czegoś innego ze stratą i potem odkupienie tego po tej samej cenie. Ja jak zaczynałem to specjalnie uznałem ze muszę zacząć w domu maklerskim żeby mi przysłali PIT bo jeszcze nie będę