Wpis z mikrobloga

Taka moja rozkminka odnosnie czasu.
Wszyscy jestesmy zgodni co do tego, ze to co mialo miejsce przed wynalezieniem fotografii(czyli pionierskeigo medium ktore sluzylo jakby do hibernacji terazniejszosci) wydaje sie mega odlegle z punkt naszego widzenia. To jakas czarna odchlan czasowa, ktora rozumiemy i znamy tylko z historycznych podan i przetrwalych artefaktow. Nawet okres 2 wojny swiatowej przedstawiony w monochromatyzmie, wydaje sie nam nienaturalnie odlegly czasowo do tego stopnia, ze wszystkie okrucienstwa tamtych lat to jakas abstrakcja owiana echem przeszlosci. A to raptem 40/50/60? lat przed naszymi urodzinami. Ale wprowadzmy kolor do video obrazujacego ten czas i odrazu czujemy dziwny niepokoj i fascynacje jakby to sie dzialo doslownie niedawno. Im lepsza jakosc zdjecia im lepszy remastering tym latwiej nam sie identyfikowac z ludzmi np z kolorowego video przedstawiajacego zycie w Berlinie na poczatku XX w. i ciezko nam uwierzyc, ze nikt z tej fotografii czy video juz nie zyje.
Popatrzcie na fotografie w zalczniku. Czasy Wiktorianskie, 160 lat temu. Swietna jakosc fotografii. Ktos kto mial wtedy 90 lat, urodzil sie w latach 1750's a wiec zaledwie 70 lat po Odsieczy Wiedenskiej. Dziadek tego kogos doskonale mogl pamietac czasy polowan na czarownice.Taka fotografia to swoiste Wechikul Czasu, pokazujace, ze czasy Napoleona Bonaparte czy konca monarchii w Polsce to wcale nie tak odlegle czasy.
#rozkminy #historiajednejfotografii #fotografia
teflonzpatelnimismakuje - Taka moja rozkminka odnosnie czasu.
Wszyscy jestesmy zgodn...

źródło: comment_1615150967xSn3qx9S6FuGA4jbwjrn9J.jpg

Pobierz
  • 15
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Mnie bardziej smuci to, że społeczeństwa z każdym pokoleniem nie stają się mądrzejsze. Technologia idzie do przodu co prawda, ale ludzie nadal zachowują się tak samo. Poziom dyskusji, zdolność do myślenia abstrakcyjnego, łączenia faktów, wyciągania wniosków z przeszłości - to wszystko leży. Piszesz o paleniu czarownic - mamy XXI wiek, a nie zdziwiłbym się gdyby gdzieś dalej takie rzeczy się działy. A to, że nie ma wojny u nas, nie
@Matemit: no tak. Fajne jest to postrzeganie czasu, ze dla nas 200 lat wstecz to epoka Napoleona, dla ludzi z pierwszje fotografii 200 lat wstecz to czas wojny trzydziestoletniej, dla tamtych z kolei 200 lat wstecz to juz prawie Bitwa pod Grunwaldem. Czepilem sie tej pierwszje fotografii bo to taki dowod, ze ludzie wtedy zyli :D ze zycie mialo miejsce haha. A tak na powaaznie, nie wiem mam takie rozkminy, np
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: ja tak mam gdy chodze po jakis starych domach, sama mieszkam w starej kamienicy i jak chodze po starych skrzypiacych schodach to zawsze mam mysli, ze tak samo musialy skrzypiec jak jakas nastolatka przed wojna probowala cichaczem wrocic do domu w nocy. Stare drzewa przed domami na gospodarstwach tez mnie tak uruhamiaja, ile dzieci musialo bawic sie ich galezmi czy siedziec w cieniu podczas upalnych dni. Szkoda, ze nie da
@Vittel: oo tez fajne rozkminy masz :). Ja sobie probuje zmaterializowac te dawne czasy w glowie. Sredniowiecze jest bardzo ciezko zrekonstruowac w wyobrazni. Przez to, ze znamy te wydarzenia z malowidel wydaja sie nam absurdalnie odlegle. Dlatego szkoda, ze fotografia siega wstecz tylko do lat 20 XIX w. Fajnie byloby moc zobaczyc krola Kazika Wielkiego albo Stefka Czarneckiego na zdjeciu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Chodzi o to, że oglądając stare wypłowiałe fotki widzisz po jakości, że to jakieś stare koloryzowane zdjęcia. Nawet w ostatnich latach widzisz, czy coś było robione starszym telefonem, czy nowszym. A ciekawe czy kiedyś uwiecznianie obrazu zatrzyma się w miejscu na tyle, że ludzie będą robić zdjęcia swoim dzieciom i te zdjęcia będą nie do odróżnienia od fotek przedstawiających ich samych z dzieciństwa. Osoba, która nie zna ludzi na zdjęciach
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Mam niezły refleks ale mam dokładnie takie same rozkminy jak ty. Zwłaszcza przy przeglądaniu akt metrykalnych odległych przodków. Mam tez jedno takie zdjęcie zapisane w telefonie które mówi dokładnie to co czujesz ( w załączniku).Taki dziwny minfuck jeśli chodzi o postrzeganie czasu. Mam wrażenie że momentami za dużo czasu poświęcam przenoszeniu się do przeszłości niż życiu tu i teraz ( ͡° ͜ʖ ͡°)
cyberyna - @teflonzpatelnimismakuje: Mam niezły refleks ale mam dokładnie takie same ...

źródło: comment_1619420586Oqh76YfNv6fEQhXMT3iDSQ.jpg

Pobierz
@teflon_z_patelni_mi_smakuje: Tak. Mysle że osoby mające dzisiaj lat 16 mogą podobnie odbierać np nagrania z lat 90 z tv czy vhs, z tą patyną rozstrojonego koloru, róznych szumów itp , chociaż jak sięgam pamięcią to wydawały mi się one wtedy równie wyraźne co dzisiejsze 4 K.
Patrząc na scenografie starych programów, to niektóre wyglądają jakby już od nowości były podniszczone lub nadgryzione zębem czasu, albo dopiero z przyszłości mozna to zobaczyć.
plemo - @teflonzpatelnimismakuje: Tak. Mysle że osoby mające dzisiaj lat 16 mogą podo...

źródło: comment_1619434885QBcMYhGIOErm2Uskyn3Yph.jpg

Pobierz