Wpis z mikrobloga

  • 3
#bezpieczenstwo #android #zaufanatrzeciastrona #niebezpiecznik

Załóżmy, że telefon który posiadam po prostu ubóstwiam, lub z pewnych przyczyn nie chce go zmienić i basta.
Wiemy, że stare androidy z nieaktualnymi poprawkami bezpieczeństwa to zło. Zło to również root na telefonie. Ale z punktu widzenia bezpieczeństwa telefonu, lepszą opcją jest nowy android z poprawkami bezpieczeństwa ale z root, czy stary android bez poprawek bezpieczeństwa?

Konkretny przykład.
Stock producenta android 8.1 z poprawkami bezpieczeństwa marzec 2019 rok czy stock producenta android 10 z poprawkami bezpieczeństwa styczeń 2021, ale z root.
Który lepsze zło?
  • 13
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tyu38: a ja bym wolał siedzieć na starym androidzie. Przynajmniej programy do nagrywania rozmów działy. A nie zablokowane od androida 9 w górę.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Ramone Jakiś argument to jest, ale moje pytanie dotyczy stricte bezpieczeństwa telefonu, np z punktu widzenia posiadania aplikacji bankowych.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tyu38: ja mam Andrua11 i root i aplikacje bankowe działają bez problemów. Jeśli jesteś świadomy i nie ściągasz byle czego i nie klikasz w jakiekolwiek linki na ślepo to nie powinno być problemów
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Mr_Cynek a ja jest rootem i aplikacjami, tzn żeby jakoś aplikacja miała uprawnienia root, to trzeba jej te prawa samodzielnie/ specjalnie nadać?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@tyu38: tak, ja mam w ten sposób ustawione. Wyrzuca monit i możesz nadać uprawnienia na stałe lub tylko na ten jeden raz. Chociaż pewnie znajdą sie tacy specjalisty którzy udowodnią ze można to obejść itp.. Ale tak samo jak aplikacja szkodliwa nie musi działać na zrootowanym telefonie żeby mieć uprawnienia administratora.. Wiec root jest dla każdego ale z głową
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@tyu38: Jak już zostało wspomniane dostęp do praw roota nie sprawia, że wszystkie aplikacje "robią co chcą". Jest mechanizm przydziału takich uprawnień tylko i wyłącznie wybranym aplikacjom. Zrootowanie urządzenia nie oznacza całkowitego pozbawienia się zabezpieczeń, a po prostu to, że przejmujesz na swoje barki większą (niż w przypadku niezrootowanego urządzenia) odpowiedzialność za bezpieczeństwo systemu - bo musisz samemu dbać o to, jakim aplikacjom takie uprawnienia przydzielasz. A bez roota podwyższone
  • Odpowiedz
Moim zdaniem - w ogólnym rozrachunku - tak.

Choć zaznaczę, że nie jest to sprawa, w której można powiedzieć, że "w 100% tak" albo "w 100% nie". Są osoby, które się ze mną nie zgadzają. Pada na przykład argument o tym, że jest to omijanie zabezpieczeń (moim zdaniem - jak wspomniałem - to po prostu przekazanie części odpowiedzialności z rąk twórcy systemu Google'a, na użytkownika, więc ten drugi powinien mieć pewną wiedzę
  • Odpowiedz
@Dibhala: Ok to opisze problem.
Mam telefon Meizu 16x. telefon świetny, super design, optymalna wielkość, bardzo szybki, bardzo wytrzymały (upadł mi pierdylion razy, zero pęknięć, a jest goły bez żadnych kondomów ) i uwielbiam metalowe telefony.

Problem pojawia się z producentem, przez jakieś zawirowania finansowe (albo to tylko był pretekst) całkowicie odpuścił rynek europejski. Skończył wydawać jakiekolwiek aktualizacje w marcu 2019 roku, pozostając na systemie Android 8.
Dlatego pomyślałem o wymianie ROMu. Do tego trzeba adb, odblokowywanie bootloadera, itd. Trochę zabawy i trochę ryzyka, do tego trzeba zapłacić za możliwość odblokowania bootloadera. Więc pojawia się problem, ale jednak nie do
  • Odpowiedz
@tyu38: skoro producent udostępnia możliwość aktywacji roota to i psztyczek do jego wyłączenia?

skoro wspominasz o adb to dobrze wiesz o możliwości odinstalowania aplikacji systemowych poprzez adb

mimo wszystko czytając o tym niby prostym sposobie instalacji i debloacie to jednak odblokowanie bloadera i instalacja custom roma rysuje mi się dużo prościej.

ps. #!$%@? polityka jeśli producent odblokowuje bootloader za hajs
  • Odpowiedz