Wpis z mikrobloga

450 + 1 = 451

Tytuł: Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie
Autor: Dariusz Libionla
Gatunek: historyczna
Ocena: 8/10

Książka Libionki to wartościowa pozycja dla wszystkich, którzy szukają lektury, która wprowadzi lub usystematyzuje wiedzę na temat holocaustu na ziemiach polskich, które weszły w skład GG. Warto ją przeczytać również dlatego że porusza temat, który ciągle znajduje się na marginesie badań nad zbrodniami niemieckimi (dopiero od niedawna podjęto próby godnego upamiętnienia ofiar chociażby Bełżca czy Sobiboru).
Treść książki ułożona jest w porządku chronologiczno-rzeczowym. Autor zaczyna od pierwszych restrykcji niemieckich w stosunku do ludności żydowskiej i po kolei opisuje kolejne fazy prześladowań od utworzenia pierwszych gett aż do powstania obozów zagłady w Bełżcu, Treblince i Sobiborze. Przedstawione zostały dość dokładnie kolejne etapy likwidacji poszczególnych społeczności. Holocaust na ziemiach poza GG raczej nie pojawia się w książce, chyba że w kontekście blisko związanym z akcją Rienhard. Stąd też chociażby Chełmno czy Auschwitz wzmiankowane są zupełnie marginalnie.
Wybrany przez autora układ treści nieco utrudnia odbiór treści (opisy poszczególnych obozów na różnych etapach ich działania przeplatane są relacjami na temat wysiedleń w gettach). Również dość suchy i bezosobowy styl nie każdemu może przypaść do gustu. W tym przypadku poleciłbym krótszą i bardziej eseistyczną w formie książkę S. Lahnstaedta "Czas zabijania". Książka Libionki jest wartościowa przede wszystkim z uwagi na to, że zbiera w jednym miejscu i podsumowuje dostępne wyniki badań nad tym problemem i daje liczne odnośniki do dalszej lektury.

Wpis dodano za pomocą strony https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #historia #iiwojnaswiatowa #holocaust
Magnolia-Fan - 450 + 1 = 451

Tytuł: Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie
Autor...

źródło: comment_1614700103SCnyFlZBBh40t8QvmbgrJ5.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz
@dertom: kolaboracji jako takiej nie, przedostatni podrozdział opisuje przekrojowo losy Żydów po likwidacji gett, oprócz tego w jaki sposób się ukrywali, omawia też zagrożenia, szmalcowników, obławy, działania policji granatowej
  • Odpowiedz