Wpis z mikrobloga

Mirki będę mieć do sprzedania mieszkanie w Krakowie po rodzicach. Lepiej to wystawić samemu na serwis typu otodom i spotykać się z klientami czy lepiej przez agencję ? rozumiem że agencję dopełniają wszystkich formalności typu umowa sprzedazy i notariusz czy jednak tylko nagabują na sprzedaz ? #nieruchomosci
  • 13
@jajcek: ja mam bardzo dobrego agenta nieruchomosci w Krakowie :)
Nie jestem obiektywny (bo to moja branza po czesci), ale agent na pewno odciąża Cię z prezentacji, poswiecenia czasu. Dodatkowo wyceni nieruchomosc, robi sesje, nagrywa czesto film, home staging, promuje ogłoszenia na otodomie itp (ktore dla zwykłego człowieka są całkiem drogie), dba o bezpieczenstwo transakcji pod kątem prawnym, ma dużą baze klientów. Oczywiscie rzeczy typu notariusz itp - wszystko jest po
@jajcek wszystkie formalności załatwia notariusz i tak. Agent porobi zdjęcia, wystawi ogłoszenie (ok. 100 zł) i będzie pokazywał mieszkanie. Sam zdecyduj, czy to jest dla ciebie warte kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy.

Jeżeli mieszkanie jest jakieś lipne i ciężkie do sprzedania to może warto, żeby się z tym nie #!$%@?ć kilka miesięcy. W przeciwnym wypadku strata pieniędzy.
@KromkaMistrz: może się i zajmie, ale to nie daje żadnej gwarancji zadbania o interes klienta. Jeszcze przed reformą Gowina i zniesieniem licencji, pośrednik nie ponosił za to odpowiedzialności (za wady prawne transakcji), a teraz to już całkiem nie ponosi, bo pośrednictwem zajmują się przypadkowi bajeranci z dupy (najczęściej).
@JackBauer: z tym notariuszem bym nie przesadzał - on tylko sporządzi umowę, taką jaka się obie strony zgodzą. Nie sprawdzi stanu prawnego nieruchomości, nie poinformuje o podatkach, wypisach z hipoteki jeśli takowe są w KW. Czy się mylę?

@Walkiria81: W każdej branży są lepsi i gorsi. Fakt że próg wejścia do branży nierchomości, podobnie jak do innych typu ubezpieczenia, czy kredyty obecnie jest bardzo niski. Ale nie umniejszałbym roli dobrego,
@jajcek: Jeśli masz czas pokazywać mieszkanie i temat jest prosty to samemu

agent jest spoko jeżeli: nie masz czasy, nie chce ci się spotykać z plebsem i odbierać od nich telefonu lub mieszkanie ma jakiś problem (kilku właścicieli, spadek w trakcei i inne gów*a)
@augusto-mises: no dobra, ale czy sam notariusz w 100% zabezpieczy interesy sprzedającego i nie pozwoli aby ktoś został oszukany lub oskubany z kasy? Ja rozumiem to tak, ze rolą notariusza jest aby umowa którą pisze, była zgodna z prawem - ale czy to wyklucza wszelkie nadużycia i oszustwa ze strony kupującego? Nie wiem - wiec pytam :)