Wpis z mikrobloga

#polityka #4konserwy #libertarianizm #finanse

Rumuńska rewolucja podatkowa

⏰ Cofnijmy się w czasie do 2016 roku. Rząd PiS, pod przewodnictwem Beaty Szydło, rozpoczął swój pierwszy pełny rok kalendarzowy kadencji. W Polsce zadebiutował program 500+, a także nowy podatek, tzw. bankowy. Nie małe zamieszanie wywołała również reforma szkolnictwa likwidująca gimnazja.

Rząd Beaty Szydło jednak upadł i od grudnia 2017 stery przejął premier Mateusz Morawiecki. Rozszerzył 500+, wprowadził kilka nowych podatków, podniósł płacę minimalną. Ale przecież to wszystko dla nas, dla Polaków. Dla naszego dobra i lepszego życia. Czy pomogło? Czy rząd mógł postąpić inaczej? Pomóc inaczej?

Wróćmy do roku 2016, tym razem jednak przenieśmy się na południe Europy – do Rumunii. Od stycznia 2016 roku, rząd rumuński rozpoczął istne reformy fiskalne kraju.
1️⃣ Na pierwszy ogień poszedł podatek VAT. Z 24% obniżony na 20%, a już rok później od 2017 – 19%.
2️⃣ Kolejny – odpowiednik naszego PITu. Z poziomu 16%, od 2018 obowiązuje stawka 10%. Podniesiona została również kwota wolna od podatku, która w tej chwili jest niemal 3krotnie większa niż w Polsce.
3️⃣ Również mikroprzedsiębiorcy otrzymali wsparcie. Nie tylko w postaci trzystopniowej skali podatku: 1, 2 i 3%, ale również zwiększono próg nadający status mikroprzedsiębiorcy.
Efekty? Czy gospodarka Rumuńska pogrążyła się w biedzie? Wystąpił ogólnokrajowy kryzys? A może nastąpił nagły skok bezrobocia? Nic z tych rzeczy.

W zaledwie 4 lata od pierwszych zmian w systemie podatkowym średnie wynagrodzenie w Rumunii wzrosło ponad dwukrotnie (o ok. 3000 zł)! I jest na niemal identycznym poziomie co wynagrodzenie w Polsce. W analogicznym okresie, wzrost średniej pensji w Polsce wyniósł ok. 1000 zł.

Czy rumuńscy pracownicy wylądowali na ulicy?
Nie. Z poziomu ok. 6.2% w 2016 bezrobocie spadło na 3.8% na koniec 2020 roku. Wzrost liczby bezrobotnych powstał dopiero na wskutek pandemii koronawirusa. W szczytowym momencie było to 5.5% w lipcu. W tej chwili, stopa bezrobocia wynosi 4.9% (grudzień 2020). Tymczasem w Polsce, dane wskazują na ponad 6% bezrobocie.

Sukces rumuńskich reform wzbudza podziw. Kraj, który jeszcze kilka lat temu był jednym z najbiedniejszych miejsc w Europie, dziś wspina się na wyżyny.
♂️ Bez 500+. Bez nowych podatków. Dzięki pracy. Dzięki niższym podatkom. Bo jak wiadomo „Wystarczy nie kraść”.

źródło: facebook
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pawban: już pomijamy program gospodarczy konfy, peło, lewactwa czy pissu - nawet zdrowy rozsądek nakazuje patrząc na znacznie biedniejszy wówczas kraj (Ruminia) jak wyszedł z listy państw 3 kategorii, co jest m.in potwierdzone przez powyższe fakty oraz zwiększającą się ilość firm IT przenoszących swoją działalność do Rumunii i Bułgarii ze względu na niższe podatki

a co do pissu - Vaas Montenegro z Far Cry 3 podałby piss jako definicję szaleństwa,
  • Odpowiedz
@steemm: bo w dłuższej perspektywie pobudzenie gospodarcze będzie ważniejsze niż zadłużanie się

pytanie też - rząd zwiększając dług publiczny na co przeznacza pieniadzę?? nasze podwórko to przykład skrajnej patologii gdzie "zapożyczone" pieniądze nie są przeznaczane na inwestycje tylko na rozdawnictwo w formie pinćset plusa
  • Odpowiedz
@steemm: moim zdaniem też budżet powinien być bardziej zbalanasowany z zachowanym balansem między wpływami do budżetu a wydatkami

sam pewnie zaobserwowałeś że mając kilkadziesiąt a kilkaset złotych w portfelu po prostu nie wydaje się tych pieniędzy lekką ręką na głupoty
  • Odpowiedz
a co do pissu - Vaas Montenegro z Far Cry 3 podałby piss jako definicję szaleństwa, czyli robienie ciągle tego samego oczekując innych rezultatów ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@lktr1: jakich różnych? w 2015 roku obiecali 500+ i wygrali wybory. Potem rozszerzyli program 500+ i poprawili wynik w wyborach 2019. Działanie całkowicie racjonalne i jak widać skuteczne, oczywiście inna sprawa, że oficjalnie ten oraz inne programy socjalne
  • Odpowiedz
Kraj, który jeszcze kilka lat temu był jednym z najbiedniejszych miejsc w Europie, dziś wspina się na wyżyny.


@lktr1: zweryfikuj, proszę, te wyżyny. Ile państw UE przegonili? Na które miejsce trafili?
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik:

statystyka z 2020

bezrobocie mniejsze niż Polsce, na niemalże takim samym poziomie jak Holandia na poziomie 6,7% (Holandia - 6,5%, Polska - 8,3%)
PKB - Rumunia
  • Odpowiedz
PKB - Rumunia w TOP5


@lktr1: poważnie? Udało ci się na poważnie to napisać? I nie roześmiać? Rumunia ma PKB w TOP5 UE?
Bo wiesz przyrost PKB to nie PKB, a wzrost o 10% od 10 to 1, a wzrost o 2% od 100 to 2, czyli dwa razy więcej...
  • Odpowiedz
@lktr1: ale ty wiesz, co zamieszczasz? To, że ktoś coś podpisał PKB, nie oznacza, że zna się na tym (szczególnie, że to money.pl) - twierdzisz, że PKB Malty jest większe od PKB Niemiec? No i to ujemne PKB? Może aplikuj o Nobla z ekonomii...
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: będzie mi jakiś wypokowy ekspert radził co mam robić ze swoim życiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) to raz

dwa - mój argument tyczył się Rumunii, a Ty z dupy wyskakujesz mi z Maltą i Niemcami
trzy - zamiast rzucać się niczym dzieciak z ADHD wystarczyło poszukać informacji na
  • Odpowiedz
dane bardziej wiarygodne


@lktr1: dalej nie odróżniasz wzrostu PKB od samego PKB, czy PKB na mieszkańca... A pisałeś o PKB, (eu)geniuszu. Wzrostem PKB się nie najesz, jak już Ci wcześniej napisałem, a czego najwidoczniej nie zrozumiałeś, bo wzrost o 10% od PKB Rumunii to realnie mniej niż wzrost o 5% od PKB Niemiec...
  • Odpowiedz
@pawban: Uważam że jedyną opcją odejścia od 500+ to przepakowanie właśnie w znaczącą podwyzkę kwoty wolnej od podatku, tylko marketing tego to musiałby być istny majstersztyk.
  • Odpowiedz
Uważam że jedyną opcją odejścia od 500+ to przepakowanie właśnie w znaczącą podwyzkę kwoty wolnej od podatku, tylko marketing tego to musiałby być istny majstersztyk.


@madmat: nie przejdzie, bo 500+ stało się świadczeniem socjalnym, które by nie przysługiwało, jako kwota wolna od podatku, większości osób z obecnie uprawnionych.
  • Odpowiedz
@Nieszkodnik: Ciężko mi znaleźć statystyki pobierających 500+ z podziałem na pracujących i niepracujących, niemniej jednak zakładałbym że większość pracuje. Co do nierobów, to nawet zasiłek dla bezrobotnych jest opodatkowany i wyjęty spod kwoty wolnej od podatku. Zatem ewentualne wciągnięcie go w kwotę wolną od podatku poskutkowałoby wyższymi kwotami tego świadczenia. Wiadomo że ewentualne odejście od 500+ musiałoby być stopniowe, może nawet rozłożone na całą kadencję, nazwane inaczej, jak ognia trzeba
  • Odpowiedz
trzy - zamiast rzucać się niczym dzieciak z ADHD


@lktr1: obrażasz typa a sam nie masz zielonego pojęcia o czym piszesz xD Jesteś jak TVP, które woła, że Niemcy zazdroszczo wielkiej bolzdze sukcesu gospodarczego bo u nas skoczyło o 3% a u nich 2.5%. Ale że nominalnie ich pkb wzrosło 2x mocniej to już mądrzejsze o tym nie wspominać, to do niczego nie podobna ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz