Wpis z mikrobloga

Zwiększając wartość bezpiecznika możemy usmażyć instalacje!

@soadfan:

Szybciej wywalić zabezpieczenia przedlicznikowe jeśli zapomnimy o selektywności. Będzie się to wiązało z wizytą chłopa z Tauronu i opłatą.
W sumie w tym przypadku nie wiadomo czy wywala różnicówkę czy nadprądowy, więc cała dyskusja nie ma sensu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@popis_dextera: "Skoro do tej pory było wszystko w porządku to może wystarczyłoby wymienić lub wymienić na większy jeden z bezpieczników."

wielki mit i jeszcze większą bzdura, to stwierdzenie jest TYLKO I WYŁĄCZNIE prawdziwe, jeśli elektryk lub monter zastosował ZBYT MAŁY WYŁĄCZNIK na dany obwód (np 10A na przewody 2,5mm kw), bo akurat taki miał w Tobie, albo był przesadnie ostrożny :-)

inaczej dojdzie do obciążenia instalacji ponad jej możliwości, owszem jak
@hiperchimera: u mnie dali jakieś małe bezpieczniki i wywalało jak działały dwa sprzęty typu czajnik + zmywarka, zmywarka + piekarnik, a często nawet sam piekarnik stwarzał problem. Wymieniony na większy i działa jak należy xD
@REXus: no robiła to osoba znająca się na elektryce więc nie wiem czy coś mi grozi, nie znam się na tym. Zmieniony został B10 na B20, całość jest pod 40A, ogólnie obok tego zmienionego inny miał B20 oryginalnie...
@bartez_94: Paanie... B10 zabezpieczasz przewody 1,5mm^2. Żeby zwiększyć do B16 musisz mieć przewody 2,5 mm^2, w przypadku B20 problem jest z gniazdami (te są przystosowane do 16A właśnie). To, że obok jest B20 o niczym nie świadczy.

/edit
Żeby było jasne: nie mówię, że to na pewno jest źle, bo tego nie widziałem. Może faktycznie jest przewód 2,5mm^2 i nie ma gniazd.
@REXus: tego to ja nie wiem, dla mnie to czarna magia. Sprawdzał wszystko w gniazdkach i też podłączał wcześniej piekarnik, chyba jak w planie jest podpięcie piekarnika to nie powinien mieć jakichś cienkich kabli, może pomylili bezpiecznik albo taki mieli. Na logikę to jedna rzecz nie powinna wywalać cały czas przy nagrzewaniu jaki ten przewód by nie był, ale tak jak mówię to czysta teoretyka nie mając o tym pojęcia. Ogólnie