Wpis z mikrobloga

#mechanikasamochodowa #mechanika
Ile powinna trwać prawidłowa wymiana oleju? oddałem auto do mechanika na wymianę oleju i filtra, po 15 minutach dzwoni i mówi że gotowe.
Zastanawia mnie czy nie za szybko zalał silnik olejem? temperatura silnika to około 90 stopni, przypuszczam że po 10-15 min temperatura zeszła do 70-80 stopni. Silnik został zalany olejem trzymanym w temperaturze pokojowej, czyli miał około 20 stopni celsjusza. Czy jest to bezpieczne dla silnika taki szok termiczny?
  • 9
@canas: Ja jak oddaje na wymianę to zawsze czekają aż ostygnie. Wymiana samego oleju w 15 min z filtrem pewnie możliwa, ale jak zawsze tyle to u nich trwa to nie mogli powiedzieć, żebyś zaczekał?
Pogoglowałem trochę i widzę że średni czas takiej usługi to 20-30 min, tak więc chyba jest ok.
Zastanawiało mnie to wlewanie oleju do jeszcze ciepłego silnika, ale wychodzi na to że prawie wszędzie tak robią.
@canas: "szok termiczny" xD Histeryzujesz :P
W jednym aucie wymiana będzie trwała 15 minut a w innym 1,5 godziny. Wszystko zależy od auta.

Jeśli filtr oleju jest w łatwodostępnym miejscu i nie ma osłon pod silnikiem to można sie spokojnie wyrobić w czasie krótszym niż 15min. Sam olej zlatuje w 2-3 minuty.

Jeśli są osłony na i pod silnikiem, filtr oleju jest w ciężko dostępnym miejscu, korek spustowy jest już okaleczony,