Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mirki, w nowej chacie mamy piec gazowy Beretta i taki sterownik. Z tego co wiem to raczej budżetowy ten sterownik. Zastanawiam się czy jest sens przy planowaniu wydatków na wykończenie doliczyć jakiś Smart termostat, plus może głowice na kaloryfery? Ktoś ma jakieś doświadczenia? Widzę że chyba fibaro jest w tym temacie mocne. Będę wdzięczny za wskazówki.
#fibaro #smarthome #automatyka #pytaniedoeksperta #pytaniedoeksperta #dom #remontujzwykopem #remont #majsterkowanie
qjava - Mirki, w nowej chacie mamy piec gazowy Beretta i taki sterownik. Z tego co wi...

źródło: comment_1614544048s6M4j2bFWuRDJBVpU1WKcs.jpg

Pobierz
  • 11
@qjava: Nie patrz na hejdom bo prowadzi to naprawdę zadufany w sobie typ. xD Fibaro to zamknięty system i jest dość drogie. Jak chcesz wejść w temat automatyki domowej, to polecam raczej Home Assistant i iść w tym kierunku. Chyba, że hajs to nie problem, to zamknięte gotowe systemy są OK bo ci odpada konfiguracja, instalacja.
@qjava: Ogólnie większość piecy gazowych ma możliwość podłączenia dodatkowych termostatów. Działają na zasadzie zwarcia kabelka który uruchamia piecyk. Aby spiąć to z Home Assistantem potrzeba:
-Raspberry Pi lub jakiś komp z proxmoxem albo dockerem.
-Dongle cc2531 aby obsłużyć Zigbee
-głowice np. te: https://allegro.pl/oferta/glowica-termostatyczna-termostat-zigbee-tuya-9939504682
-przekaźnik po zgibee/wifi podpięty do pieca.

I cała logika będzie stała po stronie Home Assitanta w skrócie:

Jeśli (temperatura < od zakładanej) => odkręć głowicę i włącz piecyk
@qjava: pytanie czy masz turbo piec gazowy i instalację z armaturą umożliwiająca sterowanie czy zwykły pięć gazowy i zwykłą instalację.

Ja mam zwykły kocioł, którego funkcje sterujące to: załącz, wyłącz i ustaw moc gałką. Choćbyś miał termostat z NASA to i tak jedyne co będziesz mógł zrobić to załączyć grzanie na wszystkie kaloryfery i je wyłączyć. No i zmienić moc gałką.
@drzewokaktusowe: Nawet mając "głupi" piec ale głowice na wszystkich grzejnikach może to zgrabnie wysterować (chociaż będzie to wymagało trochę pracy). Większość głowic raportuje temperaturę otoczenia oraz stopień otwarcia zaworu. Mając temperatury zadane, aktualne i stopień otwarcia zaworu można zacząć tworzyć logikę kiedy włączyć/wyłączyć piec. A jak dodasz do tego jakiś czujnik temperatury w układzie to już cały świat stoi otworem ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Diabl0: @drzewokaktusowe właśnie chodzi o taki myk, żeby na dole i na górze można było ustawić różne temperatury w czasie dnia/nocy a w tygodniu ograniczyć grzanie w godzinach w których nie ma nas w domu. Teraz to wszystko jest zrobione na termostacie pic rel i zastanawiam się czy termostat plus termometry czy jeszcze głowice na grzejniki...
@qjava: Z punktu widzenia czysto fizycznego, takie cudowanie nie ma sensu. Przecież jeżeli obniżysz temperaturę gdy nie ma cię w domu, to później kocioł musi to "nadgonić" gdy do domu wrócisz.
@qjava: nawet najprostszy termostat ma przynajmniej 2 nastawy temperatury - na noc i dzień. Poczytaj jakie funkcje ma ten twój, bo może ma 30 możliwych nastaw w zależności od dnia tygodnia i godziny. A jak twój nie ma to takiego poszukaj, to nie jest żadne rocket science.

@Diabl0: przez głowice rozumiesz zawory regulacyjne? Jak tak to można poprzez stopień otwarcia zaworów zmniejszać dopływ ciepłej wody do danego grzejnika ale kocioł
@drzewokaktusowe: Same głowice (zawory termostatyczne) zapewnią zadaną temperaturę w pomieszczeniu, natomiast sprawdzając w jakim położeniu są zawory można określać czy temperatura w układzie jest optymalna i decydować o włączeniu/wyłączeniu pieca.

Szybki przykład: 2 pomieszczenia - w jednym ustawione 20, w drugim 25. Gdy oba zawory są zamknięte możemy wyłączyć piec, gdy któryś zawór jest otwarty na 100% to znaczy że trzeba podnieść temperaturę w instalacji aby dogrzać zadane pomieszczenie (w tym
@qjava: Z tym "ograniczyć grzanie w godzinach w których nie ma nas w domu" polecam ostrożność. Co prawda mieszkam w bloku, ale grzeję jednocześnie centralnym i klimatyzacją, i z moich "prywatnych" doświadczeń wyszło że nie do końca opłaca się wyłączenie ogrzewania na relatywnie krótkie okresy - późniejsze szybkie dogrzanie do zadanej temperatury może pochłonąć więcej energii niż zaoszczędziliśmy gdy nas nie było, nie wspominając o samym komforcie powrotu do wychłodzonego mieszkania.
Diabl0 - @qjava: Z tym "ograniczyć grzanie w godzinach w których nie ma nas w domu" p...

źródło: comment_16145825833pXHyIbFg6sPbe6uNRwjXP.jpg

Pobierz
@qjava: Głowice na grzejniki będą potrzebne tak czy tak, każdy pokój może mieć inną charakterystykę termiczną jak i osoba w nim przebywającą różne upodobania. Pozostaje problem sterowania, w sensie takim aby nie było zbyt Smart i aby każdy ręcznie mógł sobie ustawić co potrzeba. Szczerze to u mnie ogrzewanie (olej opałowy) chodzi na jednym durnym sterowniku on/off w salonie aby był łatwo dostępny oraz głowicach ręcznych w każdym z pokoi. Nikt