Wpis z mikrobloga

Zacząłem czytać "lalkę" i jak na razie nie rozumiem dlaczego tak wiele osób zachwycało się Wokulskim. Przecież to strasznie toksyczny typ:

-swoje bogactwo zbudował na małżeństwie ze starą, zamożną wdową
-obrzuca Łęcką pieniędzmi i, nic nie mówiąc o swoich zamiarach, oczekuje jej wdzięczności (red flag jak w '45 nad reichstagiem)
-bez słowa wyjaśnienia wyrzuca z pracy człowieka, bo ten zdobył nieco względów jego crusha.

Jak na razie wygląda na to, że Wokulski jest jak główny bohater "Faraona" - z jednej strony przedsiębiorczy, z drugiej zaś niedojrzały emocjonalnie. O ile Ramzesowi można było wybaczyć jego lekkomyślność ze względu na wiek, to 45-letni "nice guy" jest żenujący.
#ksiazki
  • 11
@piotr03: ożenił się ze starą babą dla hajsu, dorobił się na wojnie niby, a teraz próbuje kupić względy laski z wyższego stanu i liczy na to, że z wdzięczności nad uratowaniem jej ojca od długów, zakocha się w nim na amen. Ona musi zgodnie z wolą starego wyjść za Wokulskiego, ale nie oszukujmy się, to jest mezalians na całego i jej sposób myślenia i działania jest wręcz wzorcowy dla kobiet jej
@piotr03: O cie wuj. Ciekawa analiza-serio.

Kilka rzeczy jednak Ci umknelo.
Ta ksiazka to mix "romantyzmu z pozytywizmem"
Z jednej strony pokazuje kolesia ktory jest zaradny, dorobil sie majatku (w taki czy inny sposob) i sam potrafi o siebie zadbac (to ta strona pozytywistyczna). Z drugiej strony ten sam koles jest pokazany jako ktos komu "milosc" zawrocila w glowie i nie potrafi podejmowac racjonalnych decyzji-inaczej: jego decyzje sa jaknajbardziej racjonalne i
@piotr03: Jak na tamte czasu to celebryta. Wzorzec męski bo dorobił się majątku w sprytny sposób. Kobiety widziały tu romantycznego kochanka zafiksowanego na tej jedynej. Dziś to pewnie odpowiednik mody na sukces.
@piotr03: Ale o to chodziło przecież Prusowi - przedstawić jak romantyczne idee wpłynęły na pokolenie. Wokulski kocha jak romantyk, tzn. ubóstwia i idealizuje Łęcką niczym boginię- no mi tu srogo zalatywało Werterem i jego miłością do Lotty.
Małżeństwo z Minclową wyszło przecież od niej samej, po części dlatego, że chciała uratować go od biedy, bo przypominam - po powrocie z Irkucka nikt nie chciał dać mu pracy - mówiła też, że
@piotr03: otóż to. Mam wrażenie, że przy omawianiu tej książki w szkołach mówi się o cechach romantycznych i pozytywistycznych Wokulskiego jednocześnie zapominając, że one się raczej ścierają ze sobą. Z jednej strony jest po prostu zakochany, z drugiej myśli, że miłość da się kupić, że wybawiając Łęckich od biedy zaskarbi sobie wdzięczność Łęckiej, a przecież miłość zupełnie tak nie działa ( ͡° ͜ʖ ͡°) Łęcka po prostu
@gorzki99: To, że Wokulski jest bohaterem swoich czasów nie ulega najmniejszej wątpliwości i w zupełności rozumiem jego pobudki. Patrzę jednak na niego z perspektywy ponadczasowej, bo według mnie jego sposób myślenia nie jest zarezerwowany tylko dla tamtej epoki, ale jest widoczny i dzisiaj w podejściu mężczyzn do kobiet. Książkę na pewno skończę, bo już od wielu lat jest na mojej liście wstydu i czas się z nią uporać ;)
@ladyVimes:
Siłą tej powieści są złożone postacie właśnie, którym raz sie kibicuje, a raz przewraca oczyma nad ich postępowaniem - no jak w życiu ;).


@ladyVimes: w sumie coś w tym jest i czytając Faraona miałem podobne przemyślenia. Mam nadzieję, że Prus specjalnie napisał tak te postacie ;)
@piotr03: Sorki za spojlery! Ja wciąż nie wyszłam z zachwytu nad nią (dopiero omawialiśmy w szkole) i ją ogromnie cenię, bo to w końcu lektura, ktorą da się z przyjemnością czytać (oprócz Pana Tadeusza). A mnogości wątków w niej to coś niesamowitego. Baaardzo polecam poczytać artykuły naukowców na jej temat po skończeniu - może rzuci to nowym światłem na dzieło Prusa i pozwoli dostrzec rzeczy, które się przeoczyło.
dorobił się na wojnie niby


@welin: @piotr03: To jest akurat ciekawy wątek, bo między wierszami można wyczytać, że pieniądze na inwestycję na wojnie zdobył wczesniej na Syberii- prawdopodobnie zesłanie po powstaniu styczniowym, bo sporo Polaków dorabiało się tam na handlu skórami itd. To też tłumaczyło dlaczego sprzedawał broń Turcji jako przeciwnikowi Rosji.